Meč pochází z doby okolo roku 1539. „Vykazuje ovšem řemeslnou práci odkazující již ke konci 15. století,“ upozorňuje kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský.
Meč rozšíří sbírku samurajských mečů, nacházejících se na zámku v Horšovském Týně. „Ostatní meče vykazují přebroušení čepelí, k nimž došlo v 19. století, což lze vnímat jako prohřešek svého druhu,“ vysvětluje kastelán.
Nový přírůstek, samurajský meč, je cenný mimo jiné právě zachovalým originálním historickým brusem čepele. „Přebroušení meče se překresluje tužkou na hedvábný papír a díky originálním marketům je lze přirovnat k otiskům prstů. Jde o nezaměnitelný prvek, využívaný i při prokazování stáří a pravosti meče,“ odhaluje kastelán Rosendorfský jedno z tajemství japonských mečů. Meč je rovněž opatřen certifikátem pravosti, vydaný Společností japonského meče. Ta je japonskou státní organizací, která řeší vývoz tradičních zbraní, s nimiž, jakožto s kulturním dědictvím, nelze zacházet jen tak.
K dalším tajemstvím japonské katany v Horšovském Týně patří i doprovodná výbava. „My vystavujeme meč v takzvané odpočinkové sestavě zvané širasaya,“ uvádí Rosendorfský. Samotnou samurajskou zbraň totiž představuje především čepel s originálním brusem. Jílce a pochvy japonského meče lze totiž měnit pomocí důmyslného zařízení. „Kromě odpočinkové sestavy existuje ještě sestava všednodenní a slavnostní – ozdobná,“ říká kastelán. V expozici představují i odpočinkovou pochvu s jílcem a drobný kolíček, který jílec drží pohromadě s čepelí. „Kromě toho vystavujeme i dva obaly čepele, vnitřní obyčejnou a venkovní zdobenou,“ vysvětluje správce zámku a dodává: „Vše je ještě stylově vystaveno na stole japonského typu.“
Jedinečný přírůstek zámeckých sbírek je v letošní turistické sezoně vystaven vůbec poprvé a návštěvníci si jej mohou prohlédnou v zámecké zbrojnici.