Za českými a moravskými památkami nemusí vážit cestu ten, komu postačí vidět jejich o poznání menší napodobeniny. Zahrada 74le᠆tého Aloise Kubálka jich hostí hned několik. Řidič dálkové kamionové dopravy a autobusů, držitel profesního ocenění IRU Diplôme d'Honneur od Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU), se dal v důchodu na stavění hradů.

Prvním byl Nový hrad u Adamova, tedy z kraje, odkud pochází. Postupně přibyly další zajímavé stavby, jako například vodní hrad Švihov, dále Kost a Bouzov či zámky Blatná a Hluboká. Nechybí bývalý tasnovický hamr – současné bydliště Kubálkových, ani místní kostel tyčící se nad vesnicí na Štítarském hradisku. Dalším kostelem je církevní stavba ze Zelené hory u Žďáru nad Sázavou.

„Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře postavil Santini. Kaple je pětiboká ve tvaru hvězdy a má představovat pět ran Kristových," uvedl zajímavost.

Nejnovější je hrad Karlštejn.

„Císařský palác i věž mám hotové, tamhle bude purkrabství," říkal nám minulý měsíc.

„Karel ho stavěl devět let, ještě máš čas," zlobil ho soused, který se byl v dílničce na rozestavěný hrad podívat.

„Já ho budu stavět jen dva roky. Purkrabství je hrázděné, to jsou různě položená dřívka, což je dost pracné. Tady bude císařský palác, tady purkrabství a zde dvě věže – Mariánská a Velká," ukazoval nám později na skalce, kde už stály základy budoucího Karlštejnu.

Těžko říct, zda na dokončení hradu měla větší podíl píle a chuť dílo dostavět, či poznámka souseda. Jisté je, že zahradu Kubálkových už zdobí hotový hrad Karlštejn.

Další fotografie najdete ZDE a také ZDE