„Sedmnáct let předtím jsem o ní psal, měřil ji a fotil, ale nenapadlo by mne, že ji budu vlastnit,” řekl Deníku.

Tvrz prý vyměnil za pozemky po dědečkovi. „Dcera totiž přišla s tím, že se tvrz prodává a mají o ni zájem Romové. Začalo mi to vrtat hlavou a nakonec jsem ji asi za 400 000 koupil,” vzpomíná Procházka.

Památka už ho prý stála hodně peněz. Podařilo se mu však opravit tvrz i sousední dům na stav odpovídající polovině 19. století, obnovit příkop a doplnit stavbu na zahradě historickým celodřevěným špýcharem z roku 1730, který přivezl z Kbelnice na jižním Plzeňsku.

„Lštění je teď nejlépe dochovanou věžovou tvrzí v Plzeňském kraji,” pyšně tvrdí sedmapadesátiletý Procházka o stavbě, pro niž bylo podle dendrologického výzkumu pokáceno dřevo na stropy na jaře roku 1457.

S manželkou prý ani jednou nezalitovali, že tvrz koupili. „Lituji jen toho, že se tam nemohu alespoň na měsíc nastěhovat a jen tak tam být a odpočívat,” říká Procházka, který má v plánu otevřít v zachráněném špýcharu příští rok minimuzeum dendrologie.

#nahled|https://g.denik.cz/16/09/1017_tvrz_2_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/16/09/1017_tvrz_2.jpg|Tvrz ve Lštění. Zdeněk Procházka kromě toho, že tvrz i sousední stavbu opatřil novými střechami, obnovilů ve tvrzi toaletu. Není funkční, neboť by odpad z ní padal přes vstup. #