Navštívili jsme Třebíč, Telč, Jihlavu, hrady Pernštejn a Roštejn, přehradu Vír, Muzeum kuriozit v Pelhřimově a další zajímavá místa. Po mapě a za historií se ve škole putovalo celý rok - vždyť expedice musí být pořádně připravená. Budoucí účastníci plnili zadané úkoly a mohli se podílet na tvorbě trasy. Tečkou za celoročním projektem bylo vystoupení účastníků před ostatními žáky a učiteli. Promítli fotografie z navštívených míst a vyprávěli o průběhu cesty.

Na závěr školního roku žáci deváté třídy připravili dramatizaci Nezbedné pohádky Josefa Lady. Příběh neohrožené princezny Anky, která se ocitla mezi loupežníky a sama se zasloužila o své vysvobození tak, že si našla draka, prince i obecenstvo, si autoři scénáře trochu přepracovali. Mezi deváťáky se našli scénáristé, výrobci kulis, režiséři, kostymérky a samozřejmě herci.

Během zkoušek jsme měli problémy s nemocemi, důležití aktéři se ne a ne na jevišti setkat. Ale nakonec se sešli všichni, dokonce se všemi rekvizitami, kostýmy a dialogy v hlavě. A tak obecenstvo vidělo princeznu Anku s princem Vendelínem, ježibabu Kazimůru s drakem Kandahárem, pět pantátů Petrovských, chůvu Babáčkovou se starostlivou kuchařkou, čerta, vodníka, kupce Dejmora, dvě babky, které každého pomluví, a královnu maličkého panství. Loupežníci si zatancovali, drak Kandahár zazpíval a princ se přejedl buřtů…

Všichni, kteří se na vzniku představení podíleli, mají teď představu o tom, že i jednoduchá pohádka zabere spoustu času a práce.

Čtenář – reportér Světlana Göttingerová, Koloveč