Dary podzimní přírody, lepidlo, pár drátků a hlavně šikovné ruce musely stačil učňům z oboru zahradnické práce při soutěži Chodský kvítí, kterou už po sedmé pořádala Základní škola a Odborná škola Horšovský Týn.

Pod rukama třinácti soutěžících ze čtyř odborných učilišť z Horšovského Týna, Kunic, Toužimi a Kanin vznikala ze zcela obyčejných věcí rozmanitá a v mnoha případech nevšední aranžmá. Během časového limitu museli učni vytvořit vazby na dané téma.


Velice zajímavé dílo na téma Co nám daly zahrady vytvořila sedmnáctiletá Alena Parýzková z OU Toužim. Jako základ jí posloužil rezavý kus zemědělského stroje. „Kus starého rádla jsem ozdobila pytlem a na něj pak naaranžovala vše, co jsem našla na naší zahrádce. Od pondělí jsem sbírala, co se dalo a měla jsem strach, aby mi do středy něco neshnilo. Všechno ale dobře dopadlo. Už jsem měla představu, jak bude moje aranžmá vypadat, takže jsem byla během hodiny hotova,“ řekla Parýzková.


Každý pojal svoji práci po svém. Zatímco na jednom stole vznikla obrovská kytice, na druhém utvořila jiná soutěžící kornout plný sušených květin nebo pozoruhodný věnec utvořený z dýní, jablek a dalšího podzimního ovoce.


Při druhém soutěžním úkolu se učni pustili do vazby svatebních kytic. „Udělám svatební kytici pro nevěstu a ještě kytici pro ženicha do klopy. Hlavním materiálem budou chryzantémy a na loukách a polích jsem si natrhala různé přísady, aby byly kytice jiné a zajímavé,” řekla Miroslava Manoleová, která hájila barvy pořádající školy.


Při třetím závěrečném tématu čekal na soutěžící nejnáročnější úkol. Z přírodních materiálů od vody, z lesa a strání museli vytvořit bludičky, hejkala čí jiná lesní strašidla. Už v průběhu soutěže bylo jasné, že tříčlenná porota nebude mít jednoduché vybrat ze všech výtvorů ten nejlepší.

„Obdivuji, jak si všichni s danými úkoly poradili a co dokázali vytvořit. Zvláště, když uvážím, že aranžmá není hlavním tématem vyučovaní v jejich oboru,” řekla Jana Čížková, učitelka odborného výcviku horšovskotýnské školy.