Ani letos nezklame návštěvníky výstavy v trhanovském zámku její hlavní organizátor, 65letý Václav Prantl. Vyučený hodinář tak může využít preciznosti, kterou jeho původní povolání vyžaduje.

„Hodinařinu jsem dělal 10 let, letos jsme měli sraz v Novém Městě nad Metují po 50 letech. Pak jsem až do důchodu pracoval u drážních hasičů, protože řemeslo nebylo tolik placené. Tam jsem byl 32 let, až do odchodu do předčasného důchodu," vzpomíná Prantl.

Letos se výstava v trhanovském zámku uskuteční po osmé. Přesně tolik let pak trvá jeho láska k betlémům.

„Každý rok připravuji na výstavu nový betlém, aby se to trochu obměňovalo, když přijdou lidé, aby viděli něco nového. Letos jsem si vybral šumavský z Čachrova, vystřihuji ho při televizi," ukazuje připravený základ betlému a postavičky opatřené špejlemi kvůli osazení.

Nevadí jeho manželce, když se jí s betlémem rozloží v obýváku?

„Ne, protože hlavní část prací dělám nahoře, o patro výš. Tam mám dvě místnosti, také rozkládací stůl, kde betlém sestavuji," upřesňuje.

Dát do konečné podoby vystřihovací betlém není žádná hračka, obnáší to spoustu vystřihování i lepení. Měl někdy chuť s tím takzvaně praštit?

„To si pište! Někdy je to složité, takže se u toho vyvztekám, ale nedá mi to. To bych to nemohl dělat, kdybych neměl trpělivost. Pak mám radost, když se na výstavě betlém líbí," odpovídá Prantl.

Už má vyzkoušený postup, který se mu zdá jako nejúčelnější.

„Začínám ho sestavovat odzadu, postupně pak dopředu dávám figurky. Musím dávat pozor, aby mi nešly od betlému, ale z pravé i levé strany směrem k němu, pěkně ke Svaté rodině," vysvětluje.

Bez zajímavosti není ani to, jak přibližně dlouho postavení vystřihovacího betlému trvá. „Je to různé. Například na tomhle betlému z Čachrova jsem už strávil tak pětadvacet až třicet hodin. Počítám ještě tak tři, čtyři hodiny práce, než bude hotový. Musím to celé dát na desku z polystyrénu, který překrývám krepovým papírem. Tady použiji bílý, aby to ladilo, když je v zimní krajině zapadané sněhem," popisuje další postup práce.

Ne každý z betlémů, které vystřihoval a sestavoval, je jeho a musel ho kupovat. Pokud pan Prantl některý betlém vyloženě chce pro sebe, platí si ho sám, na některé přispívá obec.

„Ta platila ten náš, trhanovský, který jsme nechali ofotit a malíř Jiří Škopek nám ho podle fotografií překreslil do vystřihovací podoby. K němu jsem se dostal tak, že jsme někde koupili jeho pohlednice, protože ty zase sbírá manželka. A na nich byl kontakt. Zavolal jsem mu a pak už se za ním vydal," prozrazuje Prantl.

Vystřihovací betlémy shání porůznu, většinou si pro ně jede na místo, odkud pocházejí. Velkou výhodu spatřuje v tom, že jako bývalý ´nádražák´ má, co se týče cestování vlakem, výhody.

„Kdybych musel platit plné jízdné, asi bych za betlémy tolik cestovat nemohl. Na druhé straně musím říct, že pokud by mne to nebavilo, asi bych to nedělal," podotýká s tím, že nejezdí jen za betlémy, ale dojel si například i pro vánoční kraslice. Výstava v zámku bude přístupná tento a příští víkend vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Děti mají vstup zdarma, dospělí platí symbolických 15 Kč.

A třebaže se blíží Vánoce, Václav Prantl už s předstihem myslí na Velikonoce, kdy se uskuteční další tradiční výstava v zámku. Také pro ni hodlá vystřihnout a sestavit zajímavý objekt. „Bude to Křížová cesta. Pochází z německého vydavatelství a získal jsem ji od chodovské rodačky, členky spolku betlémářů, paní Hánové z Rokycan.