Výstava přináší střípky a zajímavosti o vaření piva na jižním Plzeňsku a Domažlicku s důrazem na Holýšovsko.

Ve zkratce je zde připomenuta většina pivovarských provozů, které v regionu působily v období novověku. Po pivovárcích z dřívějších období se nedochovaly drobné předměty, výstava tak sleduje ty pivovary, které vařily pivo ještě ve druhé polovině 19. století a připomínají je různé sladovnické a komerční artefakty (lahve, reklamní materiály), dnes velmi oblíbené mezi sběrateli.

Z výstavy Dej Bůh štěstí! v Holýšově.

Více prostoru je věnováno velkým pivovarům v okolí – ve Starém Plzenci, Štěnovicích, Šťáhlavech, Stodě, Merklíně, Dolní Lukavici, Dobřanech, Staňkově, Horšovském Týně, Chudenicích, Koutě na Šumavě a Domažlicích.

„Na výstavě můžete vidět předměty, které se používaly v hostincích – škrtátka, popelníky. Součástí expozice jsou cedulky s různými nápisy, které visely v hostincích a poučovaly o tom, jak se mají hosté chovat – nemají plivat na zem, nemají se hádat o politice," popsal vedoucí domu dějin Josef Hais. „Dále jsou v expozici k vidění etikety a papírové podtácky výše zmíněných pivovarů. Návštěvníci si mohou prohlédnout originály pivních lahví a nepřeberné množství půllitrů. Na stěnách jsou zavěšeny obrázky pivovarů, jak vypadaly dříve a jak vypadají dnes. Pozorný návštěvník může v expozici najít i recept na přípravu piva nebo několik veselých rýmovaček, které se týkají piva a všeho, co se kolem něj děje," dodal s tím, že s ohledem na blízkost oborů je v závěru výstavy věnována pozornost i sodovkárnám.

Výstavu připravil Dům dějin Holýšovska ve spolupráci s Janem Jirákem a Zdeňkem Vejvodou. Tito pánové zapůjčili ze svých sbírek vystavované předměty.

Výstavu můžete navštívit do 24. května od úterý do pátku od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin, v sobotu a neděli pak po telefonické domluvě na čísle 727 838 248.

V Domu dějin Holýšovska se navíc 11. dubna bude konat i přednáška o pivě a pivovarnictví.

Z výstavy Dej Bůh štěstí! v Holýšově.