Výstavu fotografií Daniela Balcara nazvanou jednoduše „Papua“ zahájila v pondělí v domažlické galerii Dorka slavnostní vernisáž. Snímky, které vznikly při expedici po Papui – Nové Guinei.

„Tahle výstava neprezentuje naší expedici. Je to spíše průřez životním stylem domorodých obyvatel, takové nakouknutí do jejich domácností, každodenního života,“ vysvětlil Daniel Balcar s tím, že fotografie představují méně známou část Papui – Nové Guinei. „Nová Guinea je rozdělena na dvě poloviny. Na fotkách uvidíte tu méně známou divočejší část. Na mnoho míst v této oblasti ještě nikdy nevkročila noha bílého člověka. Fotografií z této oblasti proto existuje obecně velmi málo.“

Výpravu do Papui podnikl Daniel Balcar ještě s několika Čechy na přelomu března a dubna letošního roku. „Byla to malá expedice, ve které jsem fungoval jako fotograf. Připravuje se z ní také kniha, která bude jakýmsi výpravným deníkem. V první části je zaznamenán den po dni a je doplněna obrázky. Druhá část knihy je čistě obrazová – fotografie lidí, fauny a flory, čemuž odpovídá i netypický formát knížky – 30 x 30 cm. Třetí část je faktografická – odborné názvy, popisky k rostlinám, hmyzu a podobně. Připravuje ji pro nás Čech, který na Papui žije a pracuje ve výzkumné stanici,“ prozradil Balcar s tím, že po dokončení a vydání knihy podnikne ještě šňůru výstav a promítání diapozitivů. Ostatně první již stačil zrealizovat v červenci v Lomečku.

Výstava, která v galerii Dorka potrvá pouze do čtvrtka 18. září, je ve všední dny otevřena od 10 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.