Místní ani netušili, že zde k tak důležitému kroku došlo.
„Je mi dvaasedmdesát, ale neměla jsem tušení, že se tu něco takového stalo. Velice příjemně mě překvapilo, že zde obec nechala památník postavit. Alespoň se Všeruby zviditelní," řekla Alžběta Grebačová, která si slavnostní akt nenechala ujít.

Na slavnostním ceremoniálu nechyběl ani 84letý Wolfgang Haas, který si na příjezd Američanů do Všerub dobře pamatuje.
„Bylo mi čtrnáct, a když sem Američané přijeli, byl jsem u vytržení. Dávali nám čokolády, což byla pro nás vzácnost. Když se v tomto domě kapitulace podepisovala, byla tady spousta lidí. Časem došla tato událost v zapomnění, kvůli bývalému komunistickému režimu. Jsem rád, že to opět vyvřelo na povrch a že jsem se dožil památníku, který bude událost navždy připomínat."

To, že byla ve Všerubech kapitulace německých vojsk podepsána, zjistil po desítkách let syn Wolfganga Haase, Petr

. „Tady o tom opravdu hnedle nikdo nevěděl. Jednou přinesl táta článek i s fotkou z německých novin, kde se o této události psalo. Začali jsme se po tom pídit a povedlo se," řekl.

Všerubští dokázali památník nechat vyrobit, usadit a naplánovat slavnostní akt během několika týdnů. Je zhotoven z kamene, na němž je umístěna mosazná deska, do níž je ve třech jazycích vyryto, k čemu zde došlo. Na památníku nechybí ani emblém 90. pěší divize.