Svoji v pořadí už devátou knihu s chodskou tematikou, tentokrát s názvem Všerubský doktor se vrací, představila ve Kdyni třiasedmdesátiletá spisovatelka Marie Korandová. Její příznivci si nenechali ujít zajímavé vyprávění nejen o nové knize, ale i o autorčiných začátcích a jejím životě.

„Už od dětství jsem toužila psát, ale život šel a já se místo milovaného psaní věnovala suché vědě. Slíbila jsem si, že v důchodu si vše vynahradím a začnu psát,“ říká Korandová, která žije už spoustu let v Bratislavě, ale Chodsko zůstalo její velkou láskou.

Její nový román Všerubský doktor se vrací se odehrává v letech 1840 až 1873 na Všerubsku. Zaměřuje se na nyní už poněkud opomíjenou, ale přesto významnou osobnost regionu, lékaře, porodníka, literáta a amatérského historika Georga Leopolda Weisela.

Ukázku z poutavě psaného románu přečetla Alena Štefanová z Domažlic a posezení se spisovatelkou a jejími přáteli umocnilo i hudební vystoupení Josefa Štefana a Ondřeje Ošmery.

„Můj vztah k tomuto kraji je stále silnější. Našla jsem zde nové přátele a jezdím sem až pětkrát do roka. Mám už různé zdravotní potíže, ale jakmile přijedu do Plzně vše mě přestane bolet a cítím se jako ryba ve vodě,“ pokračuje spisovatelka.

„Paní Korandová je velice činorodá. Od konce devadesátých let vydala už devět titulů. Můžeme se těšit na další její román s názvem Evropan z Domažlic, který je už napsaný a čeká pouze na vydání,“ říká Vlasta Nosková, vedoucí projektu a spisovatelčina přítelkyně v jedné osobě.