Ti, kdo se každoročně těší na soud po maškarním průvodu, v němž hraje roli už roky Vladimír Foist, si letos musí nechat zajít chuť. Alespoň co se týče obvyklého ´soudce´, který veřejně přetřásal oblečen do taláru hříchy Postřekovských za uplynulý rok a neopomněl zmínit ani dění na české politické scéně. O masopustním úterý bude odpoledne sice u soudu, ale v úplně jiné roli.

„Přesně od dvou do pěti hodin musím být u Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jedná se o to, že v roce 2007 byla Česká republika odsouzená takzvaným DH rozsudkem za diskriminaci některých žáků z národnostních menšin ve vzdělávání. Jinými slovy: děti, které neměly vyšetření a nepatřily do ´zvláštních´ škol, tam byly automaticky situovány, přičemž se jednalo zejména o děti z romských rodin. Rozsudek stanovil, že do 5 let musí být legislativně zjednána náprava," vysvětluje Foist, který je nejen ředitel ZŠ Poběžovice, ale i poradce Open Society Fund Praha a Londýn i jako externí poradce Ligy lidských práv i České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání.

„Ve Štrasburku je připraveno slyšení, jehož se musím zúčastnit s ohledem na všechny lidi, s nimiž již více než 10 let za změnu školství bojuji, i kvůli mému profesionálnímu svědomí," vysvětluje a dodává, že přestože se problematikou zabývá a inkluzi již zavedl na poběžovické škole, trochu se mu třesou kolena. Už také proto, že své poznatky bude předávat u soudu v angličtině.

O to, jak dopadne masopustní úterý v Postřekově, prý nemá obavy. „Nepřednesu sice masopustní řeč, ale myslím, že se toho velice dobře zhostí Václav Kreuz, s nímž jsem během svého účinkování v postřekovském souboru společně moderoval například Dudácké štandrle. Jsme v kontaktu a samozřejmě mu rád předám to, co jsem si během roku pro masopustní řeč zapsal. Myslím si, že Venca je dobrá volba," doplnil Foist.