Jedním z ukazatelů toho, že se blíží vánoční čas, je i každoroční vánoční výstava Muzea Chodska v Domažlicích. Tu letošní připravila Jitka Kurcová.

„Jedná se vlastně o tři samostatné, současně probíhající výstavy,“ uvedla autorka s tím, že sbírky pocházejí z muzeí z Domažlic, Kdyně a Klatov a také od včelařských organizací z Chudenic a Klatov.

První z výstav nazvaná Medové Vánoce totiž přibližuje historii včelařství a zpracování a využití medu a vosku. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout nástroje, které naši předkové používali ke zpracování medu, nebo prozkoumat části včely pod mikroskopem.

Druhá výstava Papírové království představuje vánoční a zimní motivy na perníkových nálepkách a třetí výstava na ochozu hradu pak přibližuje symboly Vánoc na historických pohlednicích a výtvarných dílech dnešních dětí.

Vánoční atmosféru vernisáže výstavy, která se konala v pátek v podvečer, podtrhoval nabízený svařák i koncert ženského pěveckého sboru Canzonetta. Nejzajímavější atrakcí se však bezpochyby stalo pečení perníčků.

„Na vernisáž jsme si připravily celých šest kilogramů těsta,“ uvedla Jana Konicarová. Se svými dcerami Sárou a Ellou těsto řádně vyválely, návštěvníci následně vykrajovali formy. „Perníčky jsme přímo na místě upekly v troubě. Každý si je pak mohl ozdobit a samozřejmě i sníst,“ dodává Konicarová, která si na nedostatek zájemců u svého ´stanoviště´ nemohla stěžovat.

Návštěvníci si mohli také vyrobit svíčku z včelího vosku či ochutnat různé druhymedu. A vůbec poprvé se koná v rámci vánočních výstav v Chodském hradu i vánoční trh, na kterém lze koupit výrobky z medu, vosku, mateří kašičky, včelího jedu, keramiku či různé výrobky z perníků.