Zcela unikátní betlém s postavami čertů budou návštěvníci moci spatřit i tento rok na Štědrý den v kostele Všech svatých v Horšově.

„O betlému se nám od minule podařilo zjistit nějaké nové informace. Ukázalo se, že je ve skutečnosti složen z více betlémů, přičemž všechny patří mezi takzvané příbramské betlémy,“ vysvětluje správce kostela Všech svatých v Horšově a zároveň kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský.

Tomu se podařilo sehnat jedinečný skříňkový betlém pocházející pravděpodobně z druhé poloviny 19. století poměrně náhodou. Když před třemi lety sháněl pro nově opravený kostel v Horšově nějakou zajímavost, zavolal jednomu starožitníkovi do Prahy. Ten mu oznámil, že má pouhých pár hodin v obchodě 1,2 metrů vysoký betlém. Ještě týž den si jej Rosendorfský odvezl do kostela v Horšově.

Jeho cena byla ze známosti nižší než skutečná. Stál ale v řádech desetitisíců,“ tvrdí kastelán.

Dřevěné části barokizujícího betlému bez jakékoli mechaniky doplňují přírodní materiály a celofán. Na památce se dosud nepodařilo najít žádnou značku jejího autora.

Skutečnou raritou a záhadou jsou však dvě postavičky čertů, které se mezi dalšími osmapadesáti figurkami nacházejí. Jeden drží v ruce trojzubec a druhý si zakrývá klín blonďatou panenkou. Jejich přítomnost v betlému si zatím nikdo nedokáže uspokojivě vysvětlit.

„Obvolával jsem různé sběratele betlémů. Nikdo neměl přesné vysvětlení. Existují jen domněnky, že čerti znamenají pokušení,“ uvedl Rosendorfský.

Betlém si letos budete moci prohlédnout na Štedrý den 24. prosince od 12 do 14 hodin. V horšovském kostele se v té době bude vydávat Betlémské světlo a následně se bude sloužit Mše svatá pro děti.