„Maminka ulehla s angínou, proto se křtu nemůže zúčastnit,“ předeslala nám před začátkem její dcera Markéta, která přišla knížce za kmotru.

Titul, který Olga Hejná nejen napsala, ale i ilustrovala, předkládá dětem 111 minipříběhů. „Provede je jimi holčička Líza. Každý příběh vybízí k zamyšlení nad nějakým jevem nebo problémem, který dítě vnímá a je schopno si ho samo racionálně vysvětlit, a tím hádanku vyřešit. Příběhy jsou stavěny tak, aby dětského čtenáře k řešení dovedly,“ přiblížil návštěvníkům křtu nakladatel knihy Karel Hoza.

Hádanky z dílny ženy, která svoji celoživotní činnost věnovala hlavně dětem (mimochodem autorky pojmenování skřítka z rozhlasových pohádek na dobrou noc Hajaji), měly v Domažlicích hned několik kmotrů.

„Chtěla bych knížce popřát hodně osvícených knihovníků, kteří ji budou nakupovat do fondu svých knihoven. Ač kniha bude v knihovnách, tak bych jí přála, aby se v regálech moc nevyskytovala, aby putovala mezi čtenáři,“ popřála jako kmotra zastupující ředitelka Městské knihovny B. Němcové v Domažlicích Hana Mlnáříková.

V podobném duchu hovořil také další kmotr – domažlický starosta Miroslav Mach.

Návštěvníci křtu pak měli možnost vyslechnout program dětí z pěveckého sboru Perníček zpěvníček, který vede na ZŠ Komenského 17 Zbyněk Mrkos. Zazpívaly tři písničky s texty Olgy Hejné.

„Je mi líto, že se křtu nemohla zúčastnit sama autorka. Chtěl bych zvláště poděkovat vedoucímu galerie Václavu Sikovi za perfektní přípravu křtu,“ uvedl nakladatel Hoza s tím, že kniha je zatím k dostání jen přes internetový obchod: www.hav.cz.