Dlouhou přestávku si vyžádaly stavební úpravy, digitalizace zařízení a instalace nového vybavení, z kterého diváci nejvíce ocení nové, pohodlnější sedačky.
Nejdelší průtahy způsobilo několikrát zrušené výběrové řízení na dodavatele, když v něm zůstal vždy jen jediný uchazeč, což nová zákonná úprava od loňského dubna neumožňovala.

„V kině Čakan bude nově 290 míst pro diváky. Úpravami jsme tak původní kapacitu snížili o 130 lidí," konstatoval Michal Karolyi, vedoucí technického úseku domažlického MKS. Díky tomu se prostor mezi jednotlivými řadami prodloužil o 16 centimetrů, což ocení zejména diváci s delšími nohami, kteří je dříve jen složitě vměstnávali do stísněného prostoru. Pro zamilované je připraveno pět dvojsedaček bez omezující střední opěrky.

„Při stavebních úpravách byly odstraněny první dvě řady i s ohledem na budoucí plánované rozšíření jeviště," nastiňuje Karolyi. To by se mělo stát v rámci zásadní rekonstrukce areálu celého MKS, která je nyní v přípravné fázi.

V kině Čakan nyní zbývá položit lino v sále a promítací kabině, vymalovat prostor pro promítače a osadit stropní světla LED žárovkami. Tři promítači, kteří se starají o chod kina, jezdí na intenzivní školení k nové digitální technologii, která je už v domažlickém kině instalována.

„Stavbaři by měli být hotovi do poloviny září," odhaduje Karolyi. „Po předání staveniště se ještě několik týdnů bude dolaďovat vše potřebné. Promítání spustíme, až si budeme stoprocentně jistí, že je vše nachystané," říká ředitel MKS Kamil Jindřich. Plánuje, že proběhne slavnostní otevření, v jehož rámci bude promítnut adekvátně atraktivní film. Jednou ze zvažovaných alternativ je i slavnostní otvírací představení pro děti a poté pro dospělé publikum.

Daní za novinky bude vyšší cena vstupenek. „Cenu určují distributoři filmů. Už teď  víme, že bude vyšší než před uzavřením kina v loňském roce," potvrdil Jindřich.