Vzácný nástroj
Tyto vzácné varhany postavil roku 1841 varhanář Ferdinand Guth z Čisté. Během právě skončeného restaurování byl objeven pod vrstvou letitého prachu nápis svědčící nezpochybnitelně o tom, že varhany byly objednány a stavěny přímo pro kostel v Bělé (na běžně nepřístupném místě pod klaviaturou je Guthovou rukou napsáno Waysnsulz – tedy Bělá).
Zvláštností zdejších varhan je použití rejstříku Guthem označeného jako „Fucar" – obdoba známého rejstříku Fugara. U Gutha jde však o raritu jak v ohledu konstrukčně-koncepčním (podobně velkých nástrojů guthovské provenience se nám dochovalo do dnešních dní několik, ale v žádném z nich Fugara či Fucar), tak i v ohledu zvukovém (Guth své nástroje stavěl a intonoval ještě plně v duchu barokních zvukových ideálů, kdežto místní „Fucar" se již velmi blíží intonaci nástrojů romantických).
Můžeme se jen dohadovat, zda byl rejstřík „Fucar" zhotoven na výslovné přání někoho z místních zadavatelů (farář, starosta, varhaník, donátor), či zda si Guth chtěl vyzkoušet něco nového…
Kolem roku 1910 prošly varhany poměrně rozsáhlou romantickou přestavbou (vyřazena byla barokní Mixtura a Flauta, namísto nich osazeny rejstříky Principal a Salicional a zhotoven nový měch). Po druhé světové válce se varhanám nedostalo ani základní údržby, naopak se v jejich útrobách usídlil v hojné míře červotoč a jejich osud se zdál být zpečetěn.
Díky aktivitě Města Bělá nad Radbuzou, Místní akční skupiny Český les a bělského starosty se však podařilo sehnat takřka milion korun a během posledních devíti měsíců byl nástroj nejen zachráněn před červotočivou zkázou, ale dokonce i pietně restaurován do původní podoby.
Po žehnání a slavnostní bohoslužbě se bude v neděli 21. září konat od 10 hodin slavnostní koncert, při němž varhany představí profesionální varhaník Drahoslav Gric, absolvent Hudební akademie múzických umění, doprovázen trumpetistou Jiřím Pohnánem.
Zdá se tedy, že nastává nová etapa kulturního života Bělé: nejen na zdejší slavný most mohou být místní právem hrdí… Marek Vorlíček