Lidé se počínání u Radbuzy divili

Zpočátku to vypadalo, že někdo očekává tuhou zimu a s předstihem připravuje polena do velkého krbu. Tomu by odpovídal i rostoucí kužel uskladněného dřeva.
Až když byla hromada dřeva pokrývaná vrstvou hlíny, tak především znalci pohádky Pyšná princezna pochopili: „Milíř, staví se tu milíř…"

Hned jim přišla na mysl tradiční hláška z tohoto filmu. „Máš zaplacené daně, uhlíři?" Ani královští výběrčí daní, ani pracovníci současného finančního úřadu by nepřistihli uhlíře, pana Dušana Carana z Aše, při nějaké nepravosti. Ono zhotovit milíř, vypálit dřevěné uhlí a ještě po sobě uklidit, to je práce na několik týdnů a na porušování pohádkových ani lidských zákonů není čas.
Jistě hledáte souvislost mezi uhlířem z Aše a milířem v Bělé. Ta už je dnes jasná nejen znalcům, ale všem obyvatelům města. Vrcholí přípravy XIV. letního srazu turistů, který se uskuteční v závěru tohoto týdne v Bělé nad Radbuzou, a dřevěné uhlí, tradiční výrobek této oblasti Českého lesa, bude jedním z neobvyklých suvenýrů z tohoto setkání.


Stavba milíře

Mistr uhlíř s více než dvacetiletou zkušeností společně s dvěma místními pomocníky postavil milíř o průměru tří metrů a výšce dva metry. Spotřeboval při tom osm kubíků smrkového a borového dřeva.


Dřevěného uhlí prý bude dost

Při průměrné výtěžnosti 60 % objemu je jasné, že se malý suvenýr dostane na každého, kdo se v pátek 27. června bude v odpoledních hodinách pohybovat ve městě či blízkém okolí.

Aby se dílo podařilo a uhlí bylo řádně vypáleno, bude vedle mistra uhlířského dohlížet i široká veřejnost.
Vždyť i na slavnostní zapálení milíře v neděli dvě hodiny před polednem přišlo na pět desítek zájemců o zhlédnutí této výjimečné atrakce.

Zklamáni rozhodně nebyli. Před slavnostním zapálením milíře byli krátce seznámeni s vlastní prací uhlíře, který po několik dnů bude dohlížet na správnou činnost milíře. Ve středu bude oheň postupně zhášen, aby v pátek mohl být milíř otevřen.
Co možná nevíte o staviteli milíře

Technologie výroby dřevěného uhlí se již několik století nemění, ale opravdových znalců – uhlířů je pomálu.

Není divu, že ke svému řemeslu – nebo spíše umění – přivedl pan Caran i celou svou rodinu.

Organizování jsou ve Smrčinském spolku Aš a současně jsou také členy Evropského uhlířského spolku (Europäischer Köhlerverein e. V.).

Josef Bartoníček

close Ze zapálení milíře v Bělé nad Radbuzou. zoom_in