Při příležitosti nadcházejícího koncertu jsme si povídali s jejím frontmanem, zpěvákem, skladatelem, textařem a kytaristou Martinem „Maťo" Ďurindou.

Jak vznikla Vaše kapela a její jméno?
Naše skupina vznikla na podzim roku 1982, když jsem se vrátil z třítýdenní dovolené po rockových festivalech v Anglii, kam jsem se za socialismu dostal na devizový příslib po pěti letech čekání na tuto možnost. Byl jsem nabytý chutí hrát v rockové skupině, měl jsem štěstí, že jsem se seznámil v bratislavské vinárně Velký Frantiskani s bubeníkem Ďurom Černým. Měli jsme rádi stejné legendární skupiny a řekli jsme si, že spolu založíme rockovou skupinu, která bude mít svoje vlastní písničky. Chtěli jsme hrát v triu, aby se nikdo z nás nemohl ulívat a byl plně vytížený hrou na hudební nástroj a zpěvem. Hledali jsme basáka a zpěváka do trojky a našli jsme na rockové zábavě Paľa Horvatha, který tam vystupoval a byl přesně tím, co jsme hledali. Název Tublatanka vymyslel bubeník Ďuro Černý a byl inspirovaný jeho oblíbenou knížkou Tarzan z rodu opic (Tublat je jméno nevlastního Tarzanova opičího otce – pozn. red.).

Jaký byl život muzikanta nebo kapely před 30-ti lety a jaký je dnes?
Život muzikanta je v dnešní době v podstatě stejný jako v minulosti. Ale muzikant musí být prostě velmi dobrý, aby se muzikou i uživil, protože dnes je konkurence obrovská, skupin a zpěváků jsou tisíce, a tak je třeba dělat vlastní písničky, cédéčka, koncerty a všechno okolo hudby alespoň tak dobře, anebo lépe, než to dělá konkurence. Jinak se skupina rozpadne kvůli neúspěchu nebo ztratí své fanoušky. Nás těší, že naši fanouškové, kteří na nás vyrůstali, nám zůstali věrní už 33 let a noví stále přibývají. A my se jim za to odměníme vždy poctivými koncerty, po kterých si v šatně ždímáme propocené oblečení.

Pozorujete rozdíl v atmosféře koncertů před revolucí a nyní?
Atmosféra na našich koncertech před revolucí v roce 89 byla vynikající, lidé se těšili na naše rebelské texty s určitým poselstvím v písních Pravda víťazí, Skusime to cez vesmír, Žeravé znamenie osudu atd. a prožívali to s námi jako zakázané ovoce. Texty se za socialismu cenzurovaly při nahrávkách na LP desky a koncerty byly také sledované. My jsme se tomu dokázali vždy všemi možnými způsoby vyhnout, aby texty zůstaly v nezměněné podobě, abychom se mohli co nejsvobodněji vyjadřovat. V dnešní době rovněž panuje dobrá atmosféra, lidé se těší, že si přijdou poslechnout svoje oblíbené písničky, které už dobře znají, a odzpívají s námi celý koncert.

Tublatanka existuje již více než 30 let, máte nějaký recept na ponorkovou nemoc?
Nemáme recept, ale nemáme ani ponorkovou nemoc. Každý z nás je silná osobnost se svými názory, v mnoha věcech se ale shodujeme. Vždy si máme o čem popovídat, ne jen o muzice, ale i o dění v politice a ve světě, protože každý z nás má dostatečný rozhled a zajímá ho velké množství informací o dění na naší planetě.

Koncertovali jste v Americe a Německu. Jaký je váš největší hudební zážitek?
Vystupovali jsme už v mnoha zemích, dokonce i na Eurovizi, kde nás sledovalo v přímém přenosu více než sto milionů diváků. Ale našimi největšími zážitky jsou koncerty v Česku a na Slovensku, kde nám lidé rozumějí, protože zpíváme v našem jazyce. A také nás fanouškové dokonale znají z našich doposud patnácti vydaných CD a těší se na naše písničky a naše koncertní šou.

Plánujete v blízké době vydat desku?
Plánujeme vydat novou desku koncem tohoto nebo začátkem příštího roku. První novinka z plánovaného alba je čerstvá skladba Spomienka na Ďura Černého, kterou jsme právě dokončili i s videoklipem. Je to pocta našemu bubeníkovi, který náhle zemřel v únoru tohoto roku, a památka na něj. Píseň bude volně dostupná i na YouTube.

Jak taková deska vzniká, co obnáší příprava?
Příprava na nahrávání desky obnáší nejprve zkomponování písní, což dělám doma na kytaře nebo na klavíru. Potom se scházíme s klukama ve zkušebně, kde písničky aranžujeme, rytmizujeme a dáváme jim duši, jak by měly znít. Potom doma poslouchám demo nahrávky ze zkušebny a hledám vhodná témata na texty, které by měly pasovat na jednotlivé písně. Potom písně nahráváme ve studiu. Je to těžká a zodpovědná práce, která vyžaduje mnoho soustředění a trvá celý měsíc včetně zvukové mixáže písniček. Potom ke dvěma nebo třem vytipovaným písním natáčíme videoklipy, které dotvářejí album. A potom následuje promo alba v médiích, které je taky důležité, aby se lidé o novince dozvěděli a aby album neupadlo v zapomnění.

Jak často se scházíte a zkoušíte? Jak se před koncertem připravujete?
Často se scházíme ve zkušebně, hlavně když připravujeme nové album anebo oprašujeme nějaké staré písničky, které chceme hrát na koncertech. Před koncertem nemáme žádné zvláštní manýry, abychom měli v šatně od pořadatele nějaké nesmysly a velké požadavky, jako mají některé slavné rozmazlené skupiny, které svými zbytečnými hloupými požadavky ničí pořadatele. My si před koncertem dáme jeden dva drinky brandy a řekneme si, jdeme na to, uděláme pořádný koncert.

Na co se mohou fanoušci v Domažlicích těšit?
My se na Domažlice velmi těšíme, vždyť v tomto kraji jsem byl blízko v Klatovech za socialismu na vojně a mám pěkné vzpomínky na dobré lidi. Na koncertě zahrajeme to nejlepší, co jsme za těch 33 let udělali, zahrajeme všechny známé hity a přidáme i pár novějších písní z posledních alb. Určitě nebude chybět píseň proti terorismu Svět v ohrožení, ke které máme i videoklip s reálnými teroristickými útoky, které se staly ve světě!

Jakub Lochař, Nguyen Nhat Dai