Historické hanomagy, zetory či ´domaroby´, neboli traktory podomácku vyrobené, doplňovaly i skutečné rarity, jako je například koňská sečka.
Svého miláčka z roku 1962 přivezl na výstavu ukázat i Josef Kozák z Vidic.

„Mám ho už dvacet let. Byl to jenom šrot, vrak, který jsem přivezl domů na káře. Postupně jsem sbíral různé součástky a dal ho dohromady. Trvalo mi to dva roky,“ řekl o svém stroji RS 09 neboli ´splašené traverze´. Obyčejná traverza totiž tvoří základ kostry stroje.

„Nemám na to ani techničák. Není to vlastně traktor, ale nosič nářadí. Každopádně jsem musel udělat řadu úprav, aby mě pořád nezastavovala police. Přidat světla, zpětná zrcátka a podobně,“ vysvětluje Kozák s tím, že se strojem jezdí téměř výhradně do lesa na dřevo. „Je vysoký, nějaký výlom mě hned tak nepřekvapí,“ dodává.

Kromě traktorů byla u fotbalového hřiště pořádajícího TJ Sedmihoří Oplotec k vidění i výstava vojenské výstroje a výzbroje z obou světových válek i současnosti, převážně ze sbírky Josefa Tyrpekla.

„Vojenské věci sbírám od roku 1961,“ říká sběratel ze Štítar. „Nejvíce si cením originální výstroje či dodnes funkční hledačky min. Všechno skladuji na půdě. Tam mi to manželka toleruje,“ usmívá se.

Návštěvníky v Oplotci pak do konce dne bavila fotbalová utkání, country zábava a ohnivá show.