Ještě to není ani rok, co si domažlická taneční skupina Avanti vytančila 3. května v Chrudimi titul Mistři ČR SUT (Svaz učitelů tance) v kategorii Plesové formace. V listopadu Avanti vyhráli soutěž WADF World Dance Championship 2014 v Liberci.

Tuto neděli je čeká první letošní soutěžní prověrka v Plzni, která rozhodne, zda opět postoupí na ´republiku´. Avanti na ni pojedou s s novým předtančením – tentokrát při něm přenesou diváky do Egypta. Jejich nové vystoupení už měli možnost vidět například návštěvníci Městského plesu ve Kdyni, ale i další v pražské Lucerně.

„V Domažlicích na jednom z maturitních plesů byl pán, který organizoval maturitní ples v Lucerně. Protože jsme se mu líbili, pozval nás i na ´maturák´ do Lucerny," vysvětluje Marie Glötzerová, která taneční skupinu založila před téměř 41 lety a jejíma rukama od té doby prošly desítky tanečníků.

„V Lucerně jsme jednak předvedli ´upíry´ – tedy loňské předtančení Noc v Transylvánii, se kterým jsme se stali mistry republiky, dále i letošní novinku, jíž je předtančení Ve stínu pyramid," doplnila Glötzerová.

Avanti si každoročně pořizují kostýmy umocňující zážitek z tanečního příběhu, který předvádějí.

„Kostýmy nám i tentokrát šila naše ´dvorní´ švadlena paní Markéta Votrubová z Domažlic," podotkla vedoucí TS Avanti.

V neděli odjíždějí tito výborní reprezentanti našeho regionu, kteří byli mimochodem nominováni i do ankety Deníku Sportovec Domažlicka 2014 v kategorii Kolektivy – dospělí a skončili jako tým provozující taneční sport v užším výběru (vedle basketbalistů, atletů a dalších sportovců), na krajskou soutěž tanečních formací, která se koná v Plzni. V rámci Festivalu tanečního mládí 2015 budou domažličtí tanečníci v Domě kultury Peklo bojovat o postup na republikové mistrovství s formacemi Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje.

„Choreografii pro předtančení pro nás dělal opět Zdeněk Rezler společně s partnerkou Evou Krejčířovou, již si mnozí pamatují ze Star Dance. Na mně i tanečnících je, abychom vše zúročili při soutěži," podotýká Glötzerová.

Zajímaly nás pocity, jaké při srovnání loňského mistrovského a letošního nově nacvičeného předtančení má. Bude stejně úspěšné jako to loňské?

„Jé, tak to nemohu říci. Sestava je daleko náročnější, než byli ´upíři´, kteří měli i krásnou hudbu, ta předtančení hodně pozvedla. Uvidíme, těžko je předem hodnotit, na krajské soutěži, myslím si, bychom mohli být úspěšní. A pokud se probojujeme opět na ´republiku´, nedá se úspěch předtančení předem odhadnout, neboť tam jezdí skutečně ´vymakané´ taneční skupiny a bude tam boj," sdělila vedoucí Avanti s tím, že dle programu soutěže přijde na Avanti řada přibližně v půl šesté v podvečer.

„Když vyhrajeme ´kraj´, půjdeme na mistrovství republiky rovnou do semifinále, což je výhoda, neboť nebudeme muset tolikrát tančit," dodala na závěr Glötzerová.

Držme tedy v neděli 22. března v podvečer palce taneční skupině Avanti, již tvoří páry: Kateřina Holubová – Dominik Valečka, Lenka Brantlová – Jan Trefanec, Jiřina Johánková – Lukáš Hronek, Eva Váchalová – Martin Burda a Anastázie Valečková – Jan Holub.