Další ročník sochařského sympozia Tusta Sculpta je u konce. Dva sochaři z Česka, tři z Německa a jeden ze Spojených států amerických vytvářeli v průběhu uplynulého týdne kamenné sochy v zahradě augustiniánského kláštera v Domažlicích.

Ačkoli bylo sochařů šest, celkem vzniklo sedm děl, protože jakmile John Weidman z New Hampshire dokončil svou sochu, pustil se ze zbytků ještě do další. John Weidman je americký sochař, který do České republiky přijel s manželkou na návštěvu k sochaři a vedoucímu sympozia Václavu Fialovi. Ten ho rovnou do sympozia zapojil a Weidman tak ve svých 73 letech s pomocí své manželky pracoval 12 hodin denně, horku navzdory.

Když byl hotov, začal dělat další sochu a dle slov Václava Fialy: „Kdyby ho v den ukončení sympozia 'nevyhnali', bude pracovat dál, dokud nedojde materiál, dokud nespálí všechny brusky a podobně."

Díla budou umístěna v přírodní galerii na sochařské stezce vedoucí k vrchu Baldov. Snad se je podaří umístit do 14. srpna, kdy bude na vrchu slavnostně odhalen památník bitvy u Domažlic ve tvaru kalichu.

Každá ze soch v sobě nese symbol, příběh, který se vztahuje ke zmíněné bitvě nebo ke stezce samotné.

Zakončení sochařského sympozia.

Zakončení sochařského sympozia.