Prvotní obavy z možné nepřízně počasí se nevyplnily a pod čistým nebem se v úterý krátce po půl šesté večer zaplnila dolní část domažlického náměstí Míru davem natěšených posluchačů v očekávání kvalitního jazzu. Ti zde kapelám nadšeně tleskali až do jedenácti hodin.

„Vloni zde bylo kolem dvou tisíc lidí, letos tato hranice byla podle mě překročena,“ hodnotí ředitel MKS Domažlice Kamil Jindřich.

Domažlice hostily festival poprvé v loňském roce a i letos se vedle Prahy, Plzně či Českých Budějovic připojily k sedmi historických náměstím, na kterých se bezplatný festival odehrává.

„Domažlice mají velmi krásné náměstí a především úplně fantastické lidi, kteří tu pracují na kultuře, jako je například Kamil Jindřich, “ vysvětlil důvody konání akce v Domažlicích prezident a duchovní otec festivalu, světově proslulý jazzový kytarista českého původu Rudy Linka.

„Krásných náměstí je hrozně moc a spousta měst se nám pro festival neustále nabízí, ale nakonec to vždycky skončí u lidí, jací jsou a jak se nám s nimi spolupracuje,“ dodal.

Jako první uvedl Rudy Linka českou kapelu Limbo, kterou následně vystřídalo rakouské The Austrian Jazz Trio, „Švédský jazzový umělec roku 2009“, zpěvačka Josefine Lindstrand, a nakonec saxofonový kvartet Koeln Saxophone Mafia z Kolína nad Rýnem, který hraje již 25 let.

„Lidé byli skvělí a dobře se bavili. Dokonce mi dva návštěvníci nezávisle na sobě řekli, že to tady bylo jako o Chodských slavnostech, a to je podle mě dobré měřítko,“ zakončil Kamil Jindřich.