Sto padesát koňáků z Klatovska, Domažlicka i ze zahraničí se zúčastnilo již tradiční Svatováclavské jízdy, která přijela v pondělí 28. září v poledne na klatovské náměstí Míru. Akci přišlo podpořit několik stovek diváků. Jízda se však neobešla bez komplikací.

„Lidé postávali podél cesty ze Svrčovce do Klatov. Všude vítali průvod koní, v jejichž čele jel jakoby sv. Václav s družinou. Toho pak na náměstí před radnicí přivítal starosta města Rudolf Salvetr chlebem a solí a společně si připili na slávu města. Ke všemu vyhrávala dudácká kapela, orchestr mladých ZUŠ a kapela Pilouni,“ informovala místostarostka města Klatov Věra Tomaierová.

Průvod měl však komplikace. „Opozdilí účastníci akce nepřizpůsobivou jízdou splašili na začátku obce Svrčovec koně, kteří i s kočárem skončili mimo vozovku,“ informovala policejní mluvčí Martina Kohoutová.

„Při tom došlo ke zranění staršího muže, ročník 1926. Ten byl převezen na chirurgické oddělení klatovské nemocnice s pohmožděninami,“ informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.

„Byla to úžasná atmosféra, přišlo hodně lidí, bylo se na co dívat. Chodíme na tuto akci pravidelně a jsme spokojeni,“ říká divák Václav Kubík.
Ne každému se ale Svatováclavská jízda letos zamlouvala.

„Dříve průvod alespoň objel celé náměstí, aby všichni, kdo na akci přijdou, viděli. Letos to prostě nebylo dobře zorganizované,“ zlobí se další návštěvník slavnosti Martin Kosnar. Svatováclavská jízda se letos jela již po deváté. V pořádání se střídají ob rok Klatovy a Domažlice. Ve spolupráci s městem Klatovy se akce koná po páté.

„Touto akcí chceme vzdát hold patronovi české země sv. Václavovi,“ řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr. V příštím roce, kdy Klatovy oslaví 750 let, se jízda opět uskuteční na Klatovsku.