V Čechách a na Moravě však žili jen dva z nich. 6. května měl vedle slovanského Radoslava svátek i Jan Sarkandr. Ten je patronem Moravy. Žil v letech 1576 až 1620. Mimo jiné také působil jako farář v Holešově. Jako věrný katolík byl v roce 1620 umučen v Olomouci mimo jiné i proto, že nechtěl zdejším protestantům prozradit zpovědní tajemství katolického moravského zemského hejtmana Ladislava z Lobkovic. Blahoslaven byl v roce 1680 a často bývá zobrazován i vedle sv. Jana Nepomuckého.
Svatý Jan Nepomucký měl svátek spolu s Přemyslem 16. května. Jan Nepomucký je rovněž historickou postavou. Byl umučen v Praze, a to roku 1393, údajně za přítomnosti krále Václava IV. Jan z Nepomuku, (v době svého života známý jako Johánek z Pomuku), arcibiskupský notář a generální vikář, byl věrným služebníkem Václavova odpůrce a historického současníka, pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna.
Jenštejn a Václav byli až do roku 1380 věrní kumpáni. Po nemoci v roce 1380 si však Jan z Jenštejna uvědomil své poslání a stal se skutečným představitelem církevních ctností. Václav mu to nemohl odpustit, a když Janův věrný úředník Johánek z Pomuka, potvrdil proti královské vůli opata kladrubského kláštera, Václav a jeho biřici se chtěli pomstít. Z mučených úředníků Jan jediný nepřežil a Václav nechal jeho tělo tajně shodit z mostu do Vltavy.
Tragický Janův osud nezůstal zapomenut, žil v ústním podání, až se v 16. století dostal, byť značně zkomolený, i do České kroniky Václava Hájka z Libočan. To už se o něm vyprávělo jako o mučedníkovi zpovědního tajemství.
Velmi oblíbeným se pak stal v době baroka, tedy ve 2. polovině 17. století. Jeho obraz či socha nechyběly téměř v žádném kostele a mnoho soch stojí dodnes na mostech, u řek a rybníků. Je patronem (díky svým pozdějším zázrakům) např. vorařů, rybářů či mlynářů. Svatořečen však byl až v roce 1729. Jeho „stříbrný“ hrob se nachází v katedrále sv. Víta v Praze a jedna z jeho slavných soch pak v Poběžovicích u kostela. Tu vytvořil Jan Brokoff v r. 1682 a stala se předlohou pro tu, která dodnes stojí na Karlově mostě.
18. května spolu s Natašou měl ještě svátek svatý Jan I. a 23. 5. stojí vedle sebe jména svatý Jan Křtitel de Rossi a Vladimír.
Čtenář – reportér Marie Špačková, Zámělíč