Singtet přitom není v našem okrese příliš vidět a slyšet, přestože v minulosti vystupoval v Domažlicích na radničních schodech či pod vánočním stromkem a poznat ho mohli také v partnerském městě Horšovskotýnských – bavorském Nabburgu.

„Ono je někdy dost těžké dát všech sedm lidí dohromady tak, aby mohl Singtet vystupovat častěji. Přece jen máme práci a rodiny. Pro naše koncerty také nejsou některé prostory vhodné. Přesto se vystoupením nevyhýbáme a zájemcům, kteří nás osloví prostřednictvím kontaktu na bandzone, se snažíme vyjít vstříc," vysvětlil Deníku několik dní před koncertem vedoucí vokální skupiny Slávek Vrba a dodal, že na benefiční koncert moc těší.

V sobotu se přímo potvrdilo to, o čem hovořil, neboť Singtet si musel poradit bez jednoho člena, který měl jiné povinnosti. Přesto se Singtet předvedl v tom nejlepším světle a byl po každé písni odměňován v zaplněném kostele bouřlivým potleskem. Nemalý podíl na spokojenosti příchozích měl výběr skladeb.

Zazněly písně různých žánrů, mezi nimi například Hallelujah, hit kanadského hudebníka Leonarda Cohena, zajímavá úprava skladby Beatles Yesterday, či Only You známé v podání britské vokální skupiny Flying Pickets. Milá byla i směska poskládaná z nádherných kousků ze skladatelské dílny Jaroslava Ježka.

Nutno podotknout, že kostel zůstal kvůli koncertu vánočně vyzdobený, což umocnilo atmosféru vánočních písní, například známé české koledy Chtíc, aby spal.

Na závěr odměnil starosta Hory Svatého Václava ženy ze Singtetu rudou růží.

„Chtěl bych poděkovat skupině Singtet, podala skvělý výkon. Krásně jste nám rozzářili dnešní sychravý den," uvedl předtím David Kraml a obrátil se k publiku: „Vám děkujeme za to, že jste přišli a také za příspěvky."

Z ohrožené kulturní památky, kterou zatékající déšť vymaloval dozelena, posléze vycházeli napohled spokojení lidé.

„Slyšeli jsme, že tu má být benefiční koncert a pak nás ještě upozornil strýc Vláďa. Jsme tu s ním, s babičkou a s naší malou Zuzankou. Moc se nám to líbilo, máme krásný zážitek, protože Singtet zpíval i písničky, které známe. Doufám, že sbírka pomůže a kostel se trošku zrenovuje. Zuzce budou čtyři roky a chvílemi i tančila," prozradila Pavlína Fišerová z Domažlic a dodala, že až bude další benefice, přijedou do Hory zase.

„Já jsem ze Zbůchu a v Šidlákově mám chalupu. Na benefiční koncerty chodím pravidelně, Singtet byl skvělý, moc se mi to líbilo," prohlásila Miluše Vodičková. Do Hory tentokrát přijela ze sousední vsi autem: „V té mlze se nám pěšky nechtělo. Stav kostela je žalostný, takže aspoň takhle vždycky trochu přispějeme na nějakou opravičku, ale než se kostel dá do pořádku, bude to stát ještě spoustu peněz."

Co lákalo dalšího návštěvníka – benefice nebo Singtet?

„Řekl bych, že obojí. Pokud to trošku jde, na benefiční koncerty sem jezdíme. Kostel má i ojedinělou akustiku a pak se tu také schází lidé, kteří se snaží, aby to k něčemu bylo, a je to cítit. Takže člověk sem jezdí nasát atmosféru i muziku a máme to tady moc rádi," prohlásil Vladimír Foist z Dílů s tím, že Horu bere jako ředitel poběžovické základní školy jako svůj rajon.

„Mě to tu fascinuje. Tak mladý starosta, který si vzal záchranu kostela za svůj úkol a dělá v něm proto benefiční koncerty. Je to fantastické," sdělil Deníku bavorský novinář Karl Reitmeier z Lengau, který – stejně jako Hermann Plötz z Furthu im Wald – opět nechyběl na benefiční akci.

„Vybralo se 9 430 korun a 15 eur," oznámila nám po spočítání výtěžku benefičního koncertu Alena Rumlová s tím, že peníze budou použity na doplatek k dotaci na opravu okapů a oplechování.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube