S naším putováním po regionálních ochotnických divadlech si dnes představíme právě tento soubor.

Černoch vznikl před pěti lety a nepřímo tak navázal na zdejší ochotnickou tradici. Ochotníci v Černíkově působili do padesátých let minulého století. Současný soubor tvoří převážně mladí lidé, kteří se na činnost svých předchůdců už nepamatují.

Myšlenka znovu obnovit ochotnický soubor zrála v hlavách Jiřího Poóra a Jana Pernikla deset let.


„Naše chtíče hrát divadlo vyvrcholily po hostování několika přespolních ochotníků. Předtím jsme o divadle stále jen básnili, ale skutek utek. V dubnu před pěti lety jsme si řekli, že naše sny musíme konečně uskutečnit, protože když to dokážou jiní, tak my taky. Začalo se mluvit o první hře a shánět, kdo by do toho s námi šel. Snad to byla souhra náhod nebo osud, ale dali jsme dohromady partu kluků, kteří měli i talent,“ říkají Jan Pernikl a Jiří Poór.
Jako většina ochotníků i Černíkovští vsadili na komedie. „Vážné hry by asi lidi moc netáhly. Komedie má tu výhodu, že když něco zapomeneme, není to pro diváky tragédie, ale teprve pořádná legrace,“ pokračují.


První hrou, jíž se Černíkovští představili, byl Dlouhý, Široký a Krátkozraký Járy Cimrmana a byla to čistě pánská jízda. Druhou hrou v pořadí byla Dívčí válka Františka Ringo Čecha a to už bylo třeba rozšířit soubor i o ženy. Při výběru třetí hry zůstali věrni Františku Ringo Čechovi a nastudovali Pravdu o zkáze Titaniku.


V současné době těší Černíkovští své diváky Charleyovou tetou od J. B. Thomase.

Soubor, který tvoří Jiří Poór, Jan Pernikl, Václav Lupínek, Luboš Polák, Jan Pernikl ml., Tereza Poórová, jako host Jana Janečková, Jana Součková, Marie Adámková, Martina Presslová, Roman Haas, Jiří Kršňák, Jirka Pavlík a Ivana Poórová, je úspěšný a jeho představení hojně navštěvovaná. Dokazuje to i statistika, kterou se Černoch může pochlubit.


Každá jimi nastudovaná hra se opakuje v deseti reprízách. Mají své stálé publikum nejen doma, ale také v Kanicích, Úboči, Kdyni, Domažlicích, Klatovech, Pocinovicích, Osvračíně, Chodské Lhotě, Loučimi a dokonce i v Praze. Jak však poznamenal Jiří Poór a Jan Pernikl, zatím ne ve Zlaté kapličce, ale v Dolních Počernicích.


Jejich velkým snem je nastudovat Jiráskovu Lucernu.


„Tak vážný kus se nám s touhle partou bláznů dát dohromady asi nikdy nepodaří,“ říkají Pernikl a Poór.
Čím své příznivce ohromí Černoch letos je zatím tajné.


„Použijeme repliku z cimrmanova Vizionáře: ´My nesmíme ani naznačovat´, ale snad můžeme prozradit, že to bude opět komedie a premiéra by měla být o černíkovské pouti,“ dodávají.