Domažlice - Za osm dní přednese domažlický pěvecký sbor Čerchovan kantátu Antonína Dvořáka na text Karla Jaromíra Erbena Svatební košile. Na zcela ojedinělém hudebním projektu se budou podílet i Kühnův smíšený sbor, Filharmonie Hradec Králové, dále sólisté Ivan Kusnjer, Petr Strnad a Marie Fajtová. Na pódiu se představí nebývalých 150 účinkujících, třetinu z nich budou tvořit členové Čerchovanu.

Výjimečnost tohoto hudebního svátku podtrhuje i mimořádný zájem veřejnosti o vstupenky. „K sezení je už skoro vyprodáno, ale na stání jsou lístky ještě k dispozici,” uvedla členka Čerchovanu Dagmar Vlčková.

Domažlickému publiku se v Dvořákově díle představí sólista opery Národního divadla Ivan Kusnjer, který je držitelem tří cen Thálie. Účinkoval na předních světových operních scénách - v milánské La Scale, newyorské Carnegie Hall, vídeňské Staatsoper a na mnoha dalších. Dirigovat bude Marek Vorlíček. Členové sboru nacvičují své party od ledna letošního roku.

Inspirací pro vznik díla byl pro Dvořáka mimořádný úspěch jeho předchozího kusu - oratoria Stabat Mater. proto se rozhodl pro kompozici dalšího velkého vokálně instrumentálního díla. Skladatel se obrátil k literárnímu dílu Karla Jaromíra Erbena, z jehož Kytice si vybral baladu Svatební košile.
Erbenova báseň má dramatický děj s mnoha vyostřenými situacemi, které nabízejí nebývalé možnosti kontrastního hudebního vykreslení jednotlivých scén a charakteristiky jednajících osob.

Dvořák se nechal inspirovat i strhující rytmičností Erbenových veršů, jejichž spád dokázal svojí hudbou účinně umocnit a podtrhnout.
Forma kantáty byla podmíněna povahou textu - dialogy dívky a umrlce byly svěřeny sólovému sopránu a tenoru, úloha vypravěče připadla sólovému barytonu a smíšenému sboru.

Rozsáhlé dílo přesně zachovává sled scén podle literární předlohy, od úvodního monologu v dívčině světnici, přes setkání s umrlcem a hrůzostrašnou cestu noční krajinou, až po scénu na hřbitově a závěrečnou katarzi.

Koncert se koná v sobotu 1. října od 19 hodin v domažlickém kostele Narození Panny Marie, spolupořádá jej MKS Domažlice. Předprodej vstupenek zajišťuje informační centrum na náměstí Míru. Koncert získal finanční podporu města Domažlice a Plzeňského kraje. ⋌(job)