Obec Luženičky se svými dvěma sídelními částmi – Luženičky a Luženice, leží necelé 3 km severozápadně od okresního města Domažlice.
Obec spadá do správního území s rozšířenou působností města Domažlice. Celková výměra obce je 629 ha.
Žije zde přes 320 obyvatel a zastoupeny jsou všechny věkové kategorie.
Pozitivní pro obec je, že nejvíce obyvatel je v produktivním věku.
Starostou je zde od roku 2002 František Kopecký.
Čtyři roky jste řídil obec při zaměstnání. Jde to zvládnout?
Rád dělám věci pořádně a řídit obec při práci opravdu není možné. Nedalo se to stačit.
Jak dlouho jste uvolněným starostou?
Od roku 2006.
Co se v obci za vašeho starostování podařilo?
Podařila se spousta užitečných věcí. Máme hotovou komplexní plynofikaci, vodní zdroj pro zásobování občanů pitnou vodou, novou kanalizaci ve dvou ulicích a kompletně zrekonstruované komunikace po plynofikaci. Uskutečnila se celková rekonstrukce MŠ. Dále došlo k renovaci dětského hřiště a opravě památných křížů. Za pomoci dotační podpory Plzeňského kraje byla opravena silnice ke hřbitovu a upraveno prostranství před ním, kde jsme osadily nové lavičky. Podařilo se nám propojit obě vesnice chodníkem, čímž se zvýšila bezpečnost občanů. Nemohu opomenout vznikající dvě obytné zóny.
Co bylo pro obec nejtěžší?
Určitě oprava komunikací po plynofikaci, protože byly rozkopané obě vesnice.
Z čeho máte vy osobně největší radost?
Mám radost ze všeho, co se povede a udělá. Potěšilo mě, že se podařilo přesvědčit soukromé vlastníky, kteří nelitovali vlastních prostředků, s pomocí Plzeňského kraje se podařilo opravit 14 památných křížů.
Zmínil jste, že v obci vznikly dvě obytné zóny. Jaký je o parcely zájem a kolik jich je k dispozici?
O zájemce nouzi nemáme, neboť na základě smlouvy o spolupráci s firmou, která bude v katastrálním území Luženic těžit cihlářskou surovinu, mají všichni, jež staví v katastru obou obcí, nárok na padesátiprocentní slevu na cihly a střešní krytinu. Z tohoto důvodu se zastupitelstvo rozhodlo zřídit dvě nové obytné zóny pro individuální bydlení. Zóna v Luženicích je už obsazena, ale uvažujeme o jejím rozšíření. Na zónu v Luženičkách jsou vydaná veškerá povolení a obec v letošním roce vykoupila veškeré potřebné pozemky. Zájem o parcely mají hlavně mladí lidé, což nás velice těší, a doufáme, že se nemusíme bát o naplnění naší mateřské školy.
Co obec v příštích letech čeká?
Je připravena projektová dokumentace na novou čističku odpadních vod a kanalizaci obou obcí, kterou musíme stihnout do roku 2012, protože pak už nebudou k dispozici finanční prostředky EU. Z rozpočtu obce bychom tuto akci nemohli financovat, jedná se totiž o částku kolem 40 milionů korun.
To je jistě náročný úkol. Máte ještě jiné plány?
Připravujeme rekonstrukci kulturního domu a obecního úřadu, výstavbu nových komunikací v obytné zóně v Luženičkách. Příští rok nám bylo v rámci protipovodňových opatření přislíbeno Vodohospodářskou Správou Plzeň čištění a oprava rybníka v Luženicích. Zpracovává se plán revitalizace místní zeleně, který by měl být hotový do konce července. Doufám, že se nám podaří vybudovat na Baldově památník Vítězství bitvy Husitů u Domažlic, jehož součástí bude i rozhledna. Připravujeme již čtvrté setkání rodáků, které se uskuteční příští rok. K této příležitosti bychom chtěli vydat publikaci mapující historii a současnost obce.
V obcích vzniknou nové cyklostezky. Přibližte nám jaké?
Máme vydané stavební povolení na cyklostezku propojující Domažlice a Luženičky, která se stane součástí cyklostezky Praha – Regensburg. Ve fázi příprav je cyklostezka Luženice – Waldmünchen, která by se měla stavět v rámci sdružení Chodská liga. Tyto cyklostezky by se měly setkávat právě v Luženicích.
Zhruba rok se vám nedařilo pronajmout obchod v Luženičkách. Jak je tomu dnes?
Obchod jsme koupili od ZKD Sušice v roce 2006 a fungoval až do dubna loňského roku. Od té doby se nám nepodařilo vybavený obchod otevřít ačkoliv jsme nabízeli jeho pronájem za korunu ročně plus energie. Minulý měsíc jsem našel zájemce z řad vietnamské komunity. Podmínkou smlouvy je prodej potravin. Reakce občanů byly velice kladné a já osobně jsem velmi rád, že se podařilo otevřít, hlavně kvůli starším lidem a maminkám na mateřské dovolené.
V loňském roce si občané stěžovali, že jim kvůli odstřelům v lomu v Luženičkách praskají domy. Co se stalo?
Lidé zjistili, že mají popraskané domy a desky na hrobech. Kontaktovali jsme firmu, která v lomu těží, a její zástupce jsme pozvali na veřejné zasedání zastupitelstva, kde došlo k dohodě, že firma na své náklady provede nezávislé seizmické měření za přítomnosti nadřízených orgánů, což je v tomto případě Obvodní báňský úřad Plzeň.
Jak to dopadlo?
Výsledky měření neprokázaly, že by zmíněné statické poruchy domů byly způsobeny dobývací činností v lomu v Luženičkách. Kameníci vysvětlili, že náhrobní kameny praskají z důvodu jejich stáří a praskliny na domech byly vysvětleny tím, že nové domy pracují a jak se říká, sedají si.
Co vás jako starostu, ale i řadového občana trápí?
Jednoznačně černé skládky, které se pravidelně objevují v okolních lesích a při polních cestách. Nechápu, proč se tak děje, když má dnes každá obec vypracované odpadové hospodářství a všude jsou k dispozici odkladové odpadní kontejnery nebo vyhrazená místa. Likvidace černých skládek stojí zbytečné peníze a práci. Mohu však s určitostí říci, že za tímto nepořádkem nestojí místní obyvatelé.
Jak je na tom obec s občanskou vybaveností?
Staří lidé říkali, že každá obec by měla mít hospodu, kostel a školu. A to u nás nechybí, ačkoliv místo školy máme školku. V Luženičkách je kostel sv. Antonína a v Luženicích kostel sv. Anny. Vzhledem k tomu, že naše obce leží zhruba tři kilometry od Domažlic, využívají občané veškeré služby právě tam.
Máte dva kostely, v jakém jsou stavu?
Oba jsou opravené a zrenovované. Trápí nás ale vlhkost kostela sv. Anny v Luženicích, se kterou budeme muset v brzké době něco udělat.
Jaké spolky v obci pracují?
Samozřejmě hasiči, kteří jsou ve všech obcích nezbytní, protože zajišťují veškeré kulturní i pracovní akce. Velice těší, že se asi po deseti letech povedlo dát dohromady družstvo mladých hasičů. Dále zde asi tři roky funguje nově založený sportovní klub SK Luženice a máme tu i šipkařský klub.