„Tašky se zkráceným znakem Stadionů, vlčí pastí, jsme objevili při bourání Císlerovic stodoly v Masarykově ulici, kde je dnes parkoviště. Jde o poměrně vzácný kousek, který svědčí o tom, že tam zřejmě kdysi stávala původní cihelna,“ říká starosta Kdyně Jan Löffelmann.

Cihla s logem Miroslava Drábka je trochu mladšího původu. Ta byla objevena nedávno při rekonstrukci draslovky.
„To je také velká náhoda, že jsme ji objevili. Logo se totiž nedávalo na každou cihlu, ale jen na některé. Její nález svědčí o tom, že draslovka musela být rekonstruovaná po roce 1901,“ pokračuje Löffelmann.

Kdyňská cihelna vznikla v roce 1825 a spadala pod přádelnu.
V roce 1837 se jejím majitelem stal poštmistr Vincenc Šafránek. Cihelna, která tehdy zásobovala veškeré stavby ve Kdyni, stála tehdy na místě dnešního fotbalového hřiště na Kobyle.

Po Šafránkově smrti koupil v roce 1901 cihelnu Miroslav Drábek, který provozoval i parní pilu.

„To potvrzuje, že objekt bývalé draslovky, který se nyní rekonstruuje na vzdělávací centrum, musel být opravován právě v letech, kdy cihelnu vlastnil Drábek. Jak jsme zjistili podle kronik a záznamů, byla tato budova postavena už v roce 1676. Eksteinovi, což byli poslední majitelé, se do domu nastěhovali až v roce 1851 a žili zde do II. světové války,“ dodal Löffelmann.

Cihelna ve Kdyni zanikla po I. světové válce, protože došlo ložisko hlíny.