„V pondělí to byla už čtvrtá přednáška. Při první hovořila manželka o devítkách v dějinách Poběžovic. Při druhé se megality, konkrétně kamennými řadami u Horního Metelska zaobíral Pavel Kroupa a srovnával je s podobnými v Česku a Evropě. Třetí přednášku jsem měl já, byla o historii železnice a cest Poběžovicka,“ uvedl Deníku předseda Občanského sdružení Dobrohost Karel Špaček.

„Připravila jsem si povídání o malých obcích, které v současnosti spadají pod město Poběžovice, i když v minulosti tomu tak nebylo. Jediná ves, kterou spravovaly Poběžovice od roku 1787, byly Ohnišťovice. Ostatní osady Sezemín, Šibanov, Šitboř a Zámělíč, patřily pod klášter Pivoň,“ zmínila mimo jiné v zajímavostech o obcích Marie Špačková a dodala, že nevšední postavení měla v minulosti obec Sedlec, která dílem patřila Hostouni a dílem Horšovskému Týnu.

„Přednáška byla moc zajímavá. Přiznávám, že jsem na ni šel ne zcela připraven, ale paní Špačková mi vše upřesnila na mapě,“ uvedl Deníku posluchač z Domažlic, který si povídání vyslechl spolu se čtyřmi desítkami jiných.

„Mám radost z toho, že se zájem o přednášky neustále zvyšuje. Těší mě to hlavně z toho důvodu, že už na ně nepřicházejí jen lokální patrioti, tedy starší lidé. Na téhle poslední byla asi třetina mladých posluchačů, kteří i po přednášce přišli a ptali se na podrobnosti, které nelze za půl druhé hodiny všechny zmínit,“ prohlásila Špačková. Podle ní je zájem mladých o historii dobrým znamením.

„Musíme vzít v úvahu to, že v letech 1945–46 přišli na Poběžovicko noví obyvatelé, kteří musejí postupně zapouštět kořeny. Už se tady ale vytvořilo ´gró´, které se tu cítí jako doma, což je skvělá zpráva,“ zakončila Špačková s tím, že dost důležitý pro sdružení Dobrohost je fakt, že má k dispozici zdarma prostory. Návštěvníci přednášek dávají dobrovolné příspěvky, které sdružení využije na opravu křížků v okolí Poběžovic.