Ve stejnou dobu loňského roku bylo v okolí impozantního chrámu několik atrakcí, které k pouti patří – malý řetízkový kolotoč, nafukovací hrad, houpačky, střelnice.

Letos v neustávajícím dešti většina provozovatelů své živnosti buď zabalila (pršet začalo až kolem třinácté hodiny), anebo vůbec nepostavila.

Jen stánky s občerstvením fungovaly, jak měly, a v lesním altánu hrála Všerubská kapela „Starci na chmelu“. Posluchačů měla poskrovnu, pod stejnou střechu jako oni usedlo ke stolkům pár lidí, připravené skládací lavice i bytelné sety lavic se stolkem zhotovené z polovičních silných klád zcela pochopitelně zely prázdnotou.

Předseda Občanského sdružení Tanaberk Václav Krásnický nadirigoval hasičskou avii ke dveřím sakristie, kam všerubští dobrovolní hasiči složili plachty stanu. „Stan postavíme zítra, protože snad má taky pršet. Vejde se tam 30 lidí, není to moc, ale mělo by to stačit. Měli jsme tady i velký stan od Sdružení obcí Kdyňska a udělali jsme v něm večerní taneční zábavu. Vybírali jsme vstupné a lidí tak přišlo jen málo. Půjčení stanu stojí pár tisícovek, dvě noci ho museli hlídat hasiči,“ vysvětlil.

Václav Krásnický mladší svého otce doplnil: „Když je hezky, stan není potřeba a v počasí, jako je dneska, přijde málo lidí, že se vejdou do malého stanu.“

Ve stánku s nápoji kralovala Marie Straková, které pomáhal zbytek rodiny a vzhledem k množství žíznivých měla čas věnovat se i vnučce Elišce.
V navazujícím stánku s jídlem obracel na grilu klobásy Tomáš Kostínek, jeho žena Martina brala mokré odpoledne jako záležitost, s níž nelze nic dělat: „Máme všeho dost, loni o pouti lidem u nás chutnalo, a tak snad v neděli pršet nebude a budeme mít co dělat.“

Občerstvení provozuje občanské sdružení, zisk putuje do jeho pokladny, za pulty jsou jeho členové. Jejich dobrou náladu počasí pokazilo jen málo. ⋌Zdeněk Huspek