Z fotografií v prostorách Městské kulturní a informační služby (MKIS) v Poběžovicích se nyní dívá na příchozí Olga Havlová.

Není představována jako manželka prvního porevolučního prezidenta, nýbrž jako osobnost, která se po celý svůj život věnovala lidem, kteří potřebovali pomoci.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc."                           Olga Havlová

Vernisáž výstavy, na niž přišly téměř čtyři desítky lidí, byla o to slavnostnější, že ji uvedla ředitelka Výboru dobré vůle (VDV) – Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

„Paní Olga byla významná nejenom tím, jaká byla velká osobnost, ale tím, že hlavně věděla, co lidé potřebují, když jsou v nouzi. Víte, ono to zní jako klišé, ale já bych vám ráda řekla, že to u ní vůbec žádné klišé nebylo. Znala práci z Výboru na podporu nespravedlivě stíhaných, která probíhala před rokem ´89 hlavně v Praze," uvedla mimo jiné ředitelka nadace – povoláním lékařka. Pak povyprávěla zážitky ze svých osobních setkání s O. Havlovou a představila ji přítomným tak, jak ji zná opravdu málo lidí.

Současně s jejím vyprávěním byla O. Havlová představena na velké obrazovce na fotografiích pořízených při různých příležitostech. Účastníci vernisáže mohli ´ochutnat´ i kousek filmu Olga, který se dostal do kin letos 15. května.

„Snažíme se držet odkaz Olgy Havlové a veřejnosti připomínat její jméno. Lidé si ji pamatují z médií, neboť její manžel Václav Havel byl prezident, známá osobnost. Ti mladší samozřejmě ne, z toho důvodu jsme připravili tuto výstavu," vysvětlila Monika Granja, jež má na starosti propagaci nadace a marketing.

Výstava je v MKIS přístupná do 31. července, a to ve všední dny 8–17, víkendy 9–17 hodin.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube