Na festivalu Pekelný ostrov dostali přesně to, na co se těšili. Na tvářích návštěvníků byla patrná spokojenost a pohoda. Komu by se taky nelíbilo jen tak si sednout na trávu, dát si pivko, setkat se s přáteli, zaposlouchat se do produkce některé z kapel nebo jít zapařit do kotle.

Už v předvečer prvního dne byl pro nedočkavce připraven warm-up, kdy ještě mimo areál zahrála oblíbená západočeská Zvláštňý škola a Kabát revival. Hlavní program však začal až v pátek odpoledne. Už když jsem se blížil k areálu, bylo patrné, že mě nečeká nic malého, a od prvních chvil se potvrdilo, že mě skutečně čeká největší rockový fest v Západních Čechách.
V opravdu letním počasí rozezvučili své nástroje mezi prvními rockoví klasikové jako Alkehol, kteří splnili svůj standart a přinesli fanouškům převážně písně o největší metle lidstva, v maskách bavili svým tvrdým rockem čím dál populárnější Dymytry. Jaký by to byl pořádný rockový festival, aby Tomáš Hrbáček nepřivedl na pódium parťáky ze skupiny Harlej. Na stagei vedle pak předával svoji neustále dobrou náladu Márdi z Vypsané Fixy. Mimochodem, ta fixa před tím, než dopsala, byla růžová.

Na jediné vystoupení na západ od Plzně v tomto roce dorazili také kluci z Divokého Billa. Frontman skupiny Vašek Bláha se před koncertem nechal slyšet: „O Pekelném ostrově jsem dopředu nevěděl zhola nic, ale jsem úplně ohromen, kolik je tady lidí a jaká je celková a profesionální organizace." Poté dodal, že koncert bude určitě parádní a taky, že byl. Nálada v hledišti byla víc než uvolněná, lidé se vlnili a skákali do rytmů oblíbených folkrockových fláků. První festivalový den zbývaly ještě dva koncerty. Nejprve se lidé přesunuli od nespočetných pivních stanů k vedlejší stagei, aby si zařádili na chytlavé melodie ústecké party UDG, aby následně zase mohli plynule přejít zpět a nedočkavě vyhlížet hlavní hvězdu večera, metalovou legendu Arakain, která si s sebou přivezla jako hosta Lucii Bílou.

Prvních pět skladeb odzpíval sám frontman Honza Toužimský a následně přivedl na pódium několikanásobnou českou slavici. Ta se chopila své role opravdu s vervou, dala zapomenout na Plyn už syčí z trouby ven, ale naopak dala vzpomenout na své hudební začátky, kdy řádila s touhle bandou po kulturácích ještě za dob hlubokého socialismu. Lucka má opravdu fenomenální hlasový projev a neměla sebemenší zaškobrtnutí jak v hloubkách ani v neskutečných ječácích. Metalový výstup jí jde stoprocentně k duhu, a jak sama překvapivě uvedla, slavná se ve své kariéře cítila být jen jako členka Arakainu. Jako velmi sladkou tečku večera ruku v ruce s Honzou Toužimským zazpívala Zimní královnu a společně ukončili velmi vydařený první festivalový den.

„Na festival jsem jela poprvé, protože mě sem hlavně táhnul koncert Divokého Billa a Horkýže Slíže, jejichž vystoupení jsem si pořádně užila. Nevěděla jsem ale, co očekávat od Smokie, protože jsem na nich ještě nebyla, ale i z jejich vystoupení jsem byla nadšená. Stejně tak jsem byla nadšená z burgerů, které jsem si dávala v jednom ze stánku, to byl prostě gastronomický orgasmus," dodala po festivalu Dominika Fikarová z Plzně.

Prognózy říkaly, že druhý festivalový den bude ještě teplejší počasí a přesně to se stalo. V letním parnu a přímém slunci hrábli v průběhu odpoledne do strun například Debill Heads nebo Vilda Čok se svojí skvadrou. O chvíli později už na vedlejším pódiu nechal vlajky vlát Aleš Brichta. Pořádný rock do lidí prali také Komunálové, MASH nebo Doga.

„Hlavně jsem na Pekelňák šel kvůli pátečnímu programu, ale celková nabídka kapel je přesně mou krevní skupinou. Oproti loňskému roku velmi oceňuji lepší harmonogram obou pódií, neboť loni byly chvíle, kdy se při ladění zvuky tloukly, což letos nebylo. Na druhou stranu mě ale trochu mrzí, že pivní stany byly moc daleko od stageí, takže když si chtěl sedět a poslouchat, musel si sednout na trávu nebo stát," zhodnotil své dojmy Filip Smazal z Klenčí, který se na Pekelný ostrov vypravil už potřetí.
Jak loni začalo být dobrým zvykem Pekelného ostrova, kdy pořadatelé pozvali slavnou skupinu Slade, nezůstali svému odkazu nic dlužni a i letos pozvání přijala další britská legendární formace, která značně ovlivnila rockovou historii – Smokie. Očekávání před koncertem by se mezi fanoušky dalo krájet, a když pánové vyběhli na pódium a rozezvučili svoji aparaturu, přelilo se v publiku očekávání v rytmické tleskání nad hlavou a všeobecnou dobrou náladu. I za přesně čtyřicet let fungování téhle party neztratili nic ze svého entuziasmu.

Frontman Mike Craft často promlouval k publiku a ptal se, jestli chce pořádný rock'n roll. Po všech slavných peckách, které zejména starší publikum zná z neméně známých českých předělávek od Václava Neckáře nebo Karla Zicha, polil Mike několikrát první řady pivem a ukončil vystoupení „Smoukáčů" nejznámější skladbou o Alici – Living next door to Alice. Když jsem se po koncertě ptal, zda vědí, že některé Skladby Smokie byly předělány do češtiny, neměl Mike Craft tušení a opravdu jej to mile překvapilo.

Ve středečním Domažlickém deníku vám ještě přineseme rozhovor se zpěvákem Mikem Craftem a zakladatelem skupiny, basistou Terry Uttleym.

Aby toho poctivého rocku nebylo málo, vedle na jevišti už řádil Vláďa Šafránek spolu s Waldou a celá banda ukázala, jak se dělá česká show pro masy! Naopak vystoupení plné vtipu a nadsázky si zase připravili bratia ze Slovenska Horkýže Slíže, načež navázal Tomáš Hájíček s Krucipüskem a uzavřel tak čtvrtý ročník toho správného rockového festivalu – Pekelný ostrov.

Aleš Malár