Plzeňský kraj letos poprvé ocenil nejlepší obecní a městské kroniky.
Do prvního ročníku soutěže O nejlepší kroniku Plzeňského kraje se přihlásilo celkem 52 obcí.
Domažlicko reprezentovalo sedm obcí, a to Čermná, Chodská Lhota, Horní Kamenice, Bělá nad Radbuzou, Poděvousy, Chocomyšl a Štichov.
Právě Štichovská kronika se umístila na prvním místě v kategorii obcí do pěti set obyvatel.
Cenu za 1. místo si v Měšťanské besedě v Plzni převzala, spolu se starostou Štichova, tamní kronikářka, osmadvacetiletá Andrea Bauerová.
Jaká byla vaše reakce a pocit, když byla Štichovská kronika oceněna jako nejlepší?
Když jsme jeli se starostou na vyhlášení, vůbec bych si netroufla říci, že vyhrajeme. Při vyhlášení ještě přidali nějaké zvláštní ocenění za estetickou úpravu. Tak jsem tak trochu doufala, že alespoň tady bychom se mohli někdy umístit. Pak začalo vyhlašování předních míst v jednotlivých kategoriích a oni vyhlásili obec Štichov. Srdce mi tlouklo jako o závod, ale byla jsem šťastná. Už proto, že kroniku vedu teprve pět let, jsem mladá, ale hlavně proto, že tak malá vesnička může něco takového vyhrát.
V čem je podle vás Štichovská kronika originální?
To nemohu posoudit, kronika je ručně psaná. Možná jen dokumentační přílohy, kde jsou fotografie a dokumenty, které to ručně psané písmo mohou barevně doladit a lidé mohou zhlédnout, jaké akce se v tak malé vesničce, jako je Štichov, kde žije trvale 71 obyvatel, konají.
Jak dlouho se dokumentují události ve Štichově?
Obecní kronika se píše od roku 1996. Tehdejší kronikářka ale sepsala ještě roky dřívější, od roku 1989. Když jsem začala psát kroniku já, tak jsem zjišťovala i něco z historie. Navštívila jsem archiv v Horšovském Týně. Vystřihovala jsem články z novin a popis z brožurek Domažlicka a dávala vše dohromady. Dříve naše obec spadala pod obec Kvíčovice, i tam jsem čerpala z obecní kroniky. A něco málo našla.
Zabere vám psaní kroniky hodně času?
Psaní kroniky je průběžná, celoroční práce. Vždy na začátku roku sepíši, co se v předešlém roce v obci událo. To mi zabere jeden víkend, neboť popíši téměř čtyřicet stran. K tomu ale ještě vedu dokumentační přílohy kroniky obce. Zde jsou přiložené fotografie, dokumenty, plakáty a další věci, které se naší malé vesničky týkají.
Co všechno je v kronice zaznamenáno?
V kronice se zaznamenává vše, co se během roku událo u nás ve Štichově. Kulturní, sportovní i jiné společenské akce, kdo se narodil a zemřel, co se projednalo na zastupitelstvu, zda obec získala nějakou dotaci, jaké bylo v průběhu roku počasí či nějaké jiné přírodní vlivy, zda se konaly nějaké volby. Když se děje něco velmi zajímavého ve světě, jako napříkad Olympijské hry, válka, zemětřesení a podobně, tak to do kroniky také uvedu. Jinak píši jen o Štichově.
Máte malé děti, jak to zvládáte. Co na to říká vaše rodina?
Mám dvě děti, dceru Markétku, které jsou čtyři roky, a rok a půl starého syna Davídka. Jsem na mateřské dovolené a musím říci, že moje rodina mě velice podporuje. Když je ve Štichově nějaká akce, nemohu na ní chybět, abych měla úplně čerstvé informace, které pak mohu do kroniky zapsat pro pozdější generace. Velké poděkování patří nejen mé rodině, ale i všem, kteří mi pomáhají a hlavně občanům Štichova. Protože kdyby se ve Štichově nic nedělo, tak by nebylo o čem psát, naše kronika by nezískala takové ocenění.