Flor vydal v první polovině 20. století několik knih pod jménem Jack Flor. Přezdívku Jack si přivezl z bojů v první světové válce, kterých se zúčastnil na italské frontě. Jeho knihy postupně vycházejí v novém vydání zásluhou Hany Hoffmannové, která besedu moderovala. Přítomné seznámila s knihami Jacka Flora a částí jeho života, neboť další životní peripetie stanětického spisovatele se posluchači dozvědí až příští rok, v druhém díle besedy.

Hana Hoffmannová, praneteř Jakuba Flora, pokračuje ve vydávání jeho knih, které napsal před téměř osmdesáti lety. Během úterní besedy představila knihy, které již vyšly, a zároveň i ty, jež vyjdou v nejbližších letech. Kniha s názvem Zelený život je téměř vyprodaná a žádný dotisk už zřejmě nebude. I další dvě knihy – Oběť soucitu a Na Jarčině vyhlídce – se těší zájmu čtenářů.

Ilustrační foto.
Předjížděný řidič začal předjíždět, policisté hledají svědky

Tři Florovy knihy vyšly již za jeho života. Byly ale vydány v malém nákladu, zřejmě z finančních důvodů. Postupem času byl o ně velký zájem a to byl jeden z hlavních důvodů, proč se o tvorbu svého prastrýce začala Hoffmannová zajímat. Nápomocná jí byla Florova vnučka, která jí podepsala autorská práva a kdykoliv je ochotna podat jí pomocnou ruku. Společně s dalšími vnučkami Jakuba „Jacka“ Flora se besedy zúčastnila osobně. Díky rodinným fotografiím, dokumentům a obrázkům míst úzce spjatých s J. J. Florem se posluchači seznámili i s perličkami z jeho života.

Zúčastněné však nejsou jedinými příbuznými autora. Další vnučky rovněž žijí v našem kraji a také mezi posluchači seděla řada autorových rodinných příslušníků.

Zajímavou besedu o životě a tvorbě Jakuba „Jacka“ Flora si přišlo poslechnout na čtyřicet posluchačů.Zdroj: Infocentrum Kdyně

Jack Flor spravoval lesy na Kdyňsku, Podzámčí a Trhanovsku. Miloval přírodu a svoji lásku k přírodě vepsal také do svých knih. „Nechal v naší rodině velké stopy. Bratr i můj syn jsou myslivci tělem i duší,“ říká s úsměvem přednášející Hana Hoffmannová.

Některé Florovy knihy jsou v našem regionu k dostání. Knížku Na Jarčině vyhlídce lze koupit v domažlickém a kdyňském knihkupectví a také v Chodském hradu, jde o její druhé vydání. Už před rokem vyšel premiérově Zelený život, který byl vydán z rukopisu. Ještě před touto knihou Hoffmannová vydala Obět soucitu, která poprvé vyšla před druhou světovou válkou.

„Věříme, že i v příštím roce se pokračování této zajímavé besedy vydaří stejně jako letos, a rádi v našem infocentru uvítáme další zájemce o regionální literaturu i přírodu,“ řekl Marcel Paška z kdyňského infocentra.

Marcel Paška, Jiří Studnička

Ilustrační foto.
Ve Staňkově se uskuteční přednáška o památkách