Výstava, instalovaná jako součást programu letošní Noci kostelů, vzbudila mimořádný ohlas. Zajímavá je nejen malbou, ale i samotnou autorkou. Ta totiž i přes zcela mimořádný talent přestala malovat.

„Můj otec byl velmi nadaný malíř. Na jeho akvarely se dodnes dívám s úžasem. Ze 6 dětí jsem ale jen já jediná zdědila špetičku talentu. Učila jsem se malovat u jednoho malíře. Po deváté třídě jsem uspěla při talentových zkouškách na uměleckou průmyslovku," vzpomíná autorka výstavy Eva Wypiorová na své umělecké začátky.

Konec její umělecké dráhy udělala soudružka z národního výboru.
„Ačkoliv jsem při talentovkách byla šestá nejlepší ze sta, soudružka, která přišla do školy udělat pořádek, prohlásila, že živly z farářských rodin nemají na školách co dělat, byť by to byli třeba Rembranti. V tu chvíli jsem si řekla, že štětec už nikdy do ruky nevezmu," pokračuje malířka.

Rozhodnutí změnila až po 30 letech.
„Při malování člověk úplně zapomene na svět kolem sebe. Namalovala jsem ještě pár obrázků a pak jsem s malováním opět skončila," dodává Wypiorová.

Že bylo toto rozhodnutí velká škoda, potvrzují slova vedoucího Galerie bratří Špillarů Václava Siky. Vystavovaná díla se mu nejen velmi líbí, ale podle jeho slov má většina z nich nesporně profesionální úroveň.

„Výstava obrazů paní Evy Wypiorové mě opravdu zaujala na první pohled. Vzhledem k tomu, že se o výtvarné umění zajímám již několik desítek let a výstav jsem viděl stovky, je to skoro s podivem. Práce s akvarelem je velmi náročná, tato technika patří k nejobtížnějším, neboť se jedná o zvládnutí procesu malby dřív, než zaschne voda na podložce. Výtvarnice ovládla techniku virtuózně, jak si můžeme všimnout na krajinách, které nepostrádají svěží světlo a řadu valérů zelení, modří a žlutí. Vedle toho velmi zajímavá zátiší jsou sestavena a komponována citlivě a nápaditě, zde převažují zemité sieny, hnědi, červeni a žluti. Vystavená kolekce akvarelů působí vyváženě a uceleně," pochvaluje výstavu Václav Sika.

Obrazy Evy Wypiorové dnes visí v mnoha domácnostech a obdivovali je lidé na výstavě ve Stockholmu či v Jižní Africe u Kapstadu.
Výstava potěší jak milovníky výtvarného umění, tak i ty, jenž se chtějí pohodovými kresbami potěšit.
Návštěva je možná denně od pondělí do pátku od 9 do 12 hodin. Návštěvníci musí pouze zazvonit na zvonek označený nápisem „farář", protože dům vzhledem k rozloze musí zůstat zavřený. V jiný čas je možné domluvit si návštěvu na telefonních číslech 737 925 710 nebo 379 427 900.