S naším seriálem U vás na návštěvě, představujícím jednotlivá města a obce Domažlicka, jsme tentokrát zavítali do Staňkova, města, které se nachází na březích řeky Radbuzy, v půli cesty mezi Plzní a Domažlicemi.
Město vám budeme představovat po celý následující týden a naší první zastávkou je kancelář staňkovského starosty Alexandra Horáka.
Jak dlouho už jste starostou?
Starostu dělám už sedm let, od podzimu 2002.
Předtím jste byl policejní vyšetřovatel, nepřišlo vám na mysl zanechat starostování a vrátit se k policii?
Vykašlat se na starostování mě samozřejmě v určitých chvílích už napadlo, ale o návratu k policii jsem neuvažoval. Nelíbí se mi, kam v současnosti policie směřuje a nemusím se na tom podílet.
Co vás tedy u starostování drží?
Jednou z takových hlavních vizí je obchvat Staňkova. Ten se u nás řeší možná už třicet, padesát let a teď máme vyhlídku, že by se mohl v dohledné době začít budovat.
Navržený obchvat ale například Ohučovu moc nepomůže…
Ne, obchvat Staňkova Ohučov nijak neřeší a naplánovaný obchvat Ohučova je podle mě téměř utopie. Tak, jak je navržen, je nerealizovatelný. Pozemky už jsou ale vykoupeny a měnit obchvat Staňkova už nejde, to se mohlo řešit možná před deseti lety.
Co všechno jste během vašeho starostování už ve Staňkově zvládli udělat?
Když jsem nastoupil, zrovna jsme měli rozdělanou přístavbu základní školy, která se tedy pomalu dokončuje. Šlo o akci řádově za sto milionů korun a dnes už chybí jen dodělávky za posledních ´pár milionů´. Dál jsme dělali kanalizaci ve Staňkově, ve spolupráci s krajem se nám podařilo opravit Nádražní, Husovu či Rašínovu ulici. Vybudoval se nespočet kilometrů chodníků, postaviy se další dva bytové domy, proběhla plynofikace Krchleb, zrekonstruovali jsme pomník padlým. Povedlo se nám i přivést do průmyslové zóny v Ohučově významného investora a zaměstnavatele, firmu ZF. V době finanční krize je skoro zázrak, že se u nás staví fabrika, kde se začne už v létě vyrábět.
A jaké jsou ve Staňkově jiné pracovní příležitosti?
Nic moc od té doby, kdy došlo k zavření závodu ChKZ Lasselsberger. Je tu pouze zemědělské družstvo a několik živnostníků či podnikatelů, kteří zaměstnávají tak do deseti lidí. Závod v Ohučově by měl být pro lidi ze Staňkova tak trochu spásou.
Kolik lidí by tam mohlo najít práci?
Výhled do roku 2015 je až 500 pracovních míst, v současné době se počítalo v první etapě 90 míst při dvousměnném provozu, nicméněně krize dolehla i na tuto firmu a měla by tedy zatím zaměstnávat 45 lidí při jednosměnném provozu.
Jaké projekty naopak plánujete do budoucna?
Čeká nás zbytek kanalizace ve Staňkově, odkanalizování Krchleb a Vránova za více než 140 milionů a oprava silnice na Krchleby. Plánujeme rekonstrukci a přístavbu nevyhovujícího zdravotního střediska, aby mohlo poskytovat zdravotní péči na úrovni. Chceme k nám dostat na pár dní v týdnu i specalisty, za kterými lidé musejí dojíždět. Například očního lékaře či rehabilitaci. Kapacitně nám také nedostačuje mateřská škola, musíme dokonce odmítat děti, takže i tu bychom rádi rekonstruovali a přistavěli. Jednou z priorit je víceúčelové hřiště u Lidového domu. Školáci na hřiště, kde by mohli sportovat, čekají už dlouho. Další věc, která nás také tíží už desítky let, je rekonstrukce památkově chráněné budovy staré radnice. Už před lety byla cena rekonstrukce odhadnuta na 20 milionů, proto taková věc nejde udělat bez dotací. Pokud by však na rekonstrukci došlo, měla by se dole v budově nacházet oddací síň, informační centrum, nějaké menší muzeum či galerie a nahoru by se pak přesunula část úřadu - kancelář starosty, místostarosty a podatelna.
Na městský úřad se už nevejdete?
Budova městského úřadu už nevyhovuje, lidé jsou v kancelářích po třech a chybí tady pořádné sociální zázemí.
A jaké je ve Staňkově zázemí pro kulturní a společenský život?
Máme Lidový dům, knihovnu, kino, na společenském dění v průběhu roku se hodně podílí základní škola, školka, základní umělecká škola a celá řada spolků, ať už jde o kynologické kluby, aeroklub či skauty. Co se týká kultury, máme podle mne jeden z nejlepších Lidových domů na okrese. Má vynikající akustiku, ale problém je v tom, že lidé na akce nechodí. Když se dělají dechovky, přijde možná kolem stovky lidí, dělali jsme i větší akce, na které se pak doplácelo například 50 tisíc, protože lidé prostě nepřišli. Před několika lety jsme i pro mladé pozvali jednu z nejlepších skupin Beatles Revival. Museli jsme koncert pro nezájem zrušit a příští měsíc v Domažlicích na něj bylo vyprodáno. Myslím si, že je to v lidech, nechodí do hospod, nechodí za kulturou, nechodí u nás na akce a jezdí raději do sousedních měst. Při pořádání akcí už počítáme s tím, že na ně budeme doplácet.
Jak u vás fungují dobrovolní hasiči?
Staňkovským hasičům jsme nedávno pořídili novou tatru za pět a půl milionu, s vybavením jim pomáhají i místní profesionálními hasiči, se kterými vyjíždějí společně k zásahům. SDH pořádá i každoroční soutěž O pohár města Staňkova, ale co se týká kulturního života, na tom se podílejí spíše sbory ze spádových obcí Krchleby, Vránov a Ohučov.
Jak se ve Staňkově sportuje?
Máme tu fotbalisty, tenisty, hokejisty, pod TJ Sokol je i basketbal, volejbal, stolní tenis, aerobik či historický šerm.
Jaký nešvar, neduh vás ve městě trápí?
Psi. Lidé venčí psy na veřejném prostranství a neumí po nich uklízet výkaly. Je jich tu čím dál víc a nedá se říci, že by to na nějakém místě bylo horší než jinde, je to problém po celém městě. Městská policie z Horšovského Týna málokdy chytí někoho ´při činu´, navíc co se u nás zrušila služebna, tak tady policii skoro nevidíte. Chtělo by to, aby se tu policisté občas prošli a ne jenom projížděli.
Má Staňkov ještě nějaké jiné problémy?
Ano, dalším problémem jsou určitě drogy, jako i v mnoha jiným městech. Statistiky jsou alarmující, třetina dětí na základní škole má zkušenost s marihuanou a nekončí to jenom u ní. Musíme kontrolovat dětská hřiště kvůli jehlám a v jednom z parků jsem sám sbíral jehly asi desetkrát.
Co vás naopak v poslední době potěšilo?
Ohlasy na nový park směrem na Krchleby, který se povedl, vypadá hezky a je to i slyšet od lidí. Těší mě i to, že se najdou lidé, kteří sami od sebe přijdou a projeví ochotu městu nějak pomoci a dokáží ocenit to, co jsme dokázali, a ne pouze kritizovat.