Letošní osmačtyřicátý ročník Chodské hyjty v Mrákově měl i tentokrát punc mezinárodní přehlídky folklórních souborů.

Stovkám milovníků tohoto hudebního žánru se na pódiu předvedly soubory nejen z Chodska, ale i z Německa a severní Anglie.

Velmi příjemným překvapením letošní Chodské hyjty byl i vstup zdarma.

„Obec Mrákov vzala letos na sebe projekt a získala dotaci, proto jsme si mohli dovolit tento luxus a nevybírat vstupné, což samozřejmě přispělo k tomu, že se hyjty zúčastnilo ještě více diváků než v předešlých letech,“ uvedl Josef Nejdl mladší, který nejen vystupoval, ale se svým otcem letošní program také uváděl.

Komorní přehlídku národopisných souborů, jednotlivých hudebníků z Chodska a zahraničních hostů zahájil dětský soubor Mráček.

Poté následovala plejáda dalších souborů. Nechybělo zde vystoupení mužského pěveckého sboru Haltravan z Klenčí, Jiřího Sauera s dcerami, Domažlické dudácké muziky Josefa Kuneše a Chodského souboru Mrákov, který letos pojal své vystoupení trochu jinak než obvykle.

Slavnostní kroje nahradil pracovními a jeho pásmo přiblížilo divákům všední život lidí na Chodsku.

„Jsem nadšená. Přijela jsem vlastně na Chodské slavnosti do Domažlic, ale nechala jsem se přesvědčit a jela se podívat sem do Mrákova. Myslela jsem si, že neuvidím nic jiného než v Domažlicích, ale jsem velice překvapená a nadšená. Až přijedu příště, Chodskou hyjtu si rozhodně nenechám ujít,“ popsala své pocity Marie Kolářová, která na Chodsko přijela až z Hradce Králové.

Obrovské uznání publika se dostalo i zahraničním hostům. Co dokáží skotské dudy, předvedl soubor ze severní Anglie a nemenší potlesk si vysloužila i taneční skupina ze Schönsee.

V průběhu programu byla divákům představena i nová kniha Marie Majtánové – Korandové Všerubský doktor se vrací, samozřejmě za přítomnosti spisovatelky. Zájemci si mohli se spisovatelkou na místě pobesedovat a její knihu si také koupit.