Rozpálená žehlička a barevné včelí vosky. To jsou prostředky, jimiž Marie Mužíková vytváří umělecká díla. Enkaustice, jak se malbě voskem nanášeným žehličkou na speciální papír říká, se věnuje už řadu let. Nyní vystavuje v Muzeu příhraničí ve Kdyni.

Techniku malování horkým voskem Mužíková poprvé spatřila před čtyřmi lety. „Tehdy jsem viděla díla Jany Školaudyové, která patří k české i zahraniční špičce enkaustiky. Byla jsem jimi okouzlena natolik, že jsem to sama zkusila a své první obrázky jí poslala k posouzení,“ vzpomíná Mužíková. K jejímu velkému překvapení ji umělkyně vyzvala, aby se stala její žákyní, a dnes patří kdyňská umělkyně k jejím nejnadanějším žačkám. Talent prý Mužíková zdědila po otci, který maloval a psal knihy.

Kromě enkaustiky se věnuje malování na hedvábí, výrobě šperků a podobně. Inspiraci hledá v přírodě. Barvami a tvary se často snaží vyjádřit i vlastní vnitřní pocity. „Také mám vřelý vztah ke sklu, proto jsem kdysi začala s vitrážemi, které dělám dodnes. Největší jsem dělala do jedné kaple ve středních Čechách,“ popisuje. Všechny svoje zkušenosti a znalosti nedrží v tajnosti, ale rozdává je a učí ostatní zájemce v ateliéru ve Všepadlech nebo na kurzech, které sama vede.

V současnosti si lze pětadvacet obrazů Marie Mužíkové prohlédnout v prostorách Muzea příhraničí ve Kdyni. Výstava potrvá do 24. února.

Pro ty, kterým se obrazy vytvářené horkým voskem líbí, vytvořila na popud svojí dcery a zároveň i manažerky Evy kalendář. Jeho kmotry se při nedávné slavnostní vernisáži stali ředitelka domažlického gymnázia Jana Štenglová, starosta Kdyně Jan Löffelmann a místostarosta Domažlic Pavel Wolf, o němž je známo, že má k umění vřelý vztah. „Kalendář byl vydán zásluhou mojí dcery. Už nyní vím, že kvůli velkému zájmu požádám o jeho dotisk,“ dodává Mužíková.