Historie šumavského sklářství a skláren sahá nejméně do poloviny 14. století a jejich příběhy psaly desítky generací sklářů, zušlechťovatelů skla a obchodníků se sklem.
„V jedné malé výstavě nelze představit šumavské sklářství v úplnosti, je to jen malá ukázka krásných předmětů vyrobených v horách," představil novou výstavu vedoucí Domu dějin Josef Hais. „Jsou zde zastoupeny předměty staré několik staletí i ty, které vyšly z rukou svých tvůrců teprve nedávno. Společné jim je ale mistrovství provedení, které spojuje dokonalou znalost výrobních technik s citem pro tvar a dekor," dodal s tím, že kdysi velké šumavské sklářství podlehlo před více než sty lety dravé konkurenci ze severních Čech, ale jeho křehkou tradici udržují šikovné ruce uměleckých řemeslníků do dnes.
Na výstavě v Holýšově budou k vidění unikátní skleněné předměty od známých sklářských firem, které působily na Šumavě v minulosti firma Josef Eduard Schmid z Anína, firma Johann Lötz vdova z Klášterského Mlýna a firma Vilém Králik a syn z Lenory. Ze současných umělců své sklo zapůjčil Ludvík Kovář, který se umělecké činnosti a tvorbě ze skla dlouhodobě věnuje.
„Další sklářkou, která se představí na naší výstavě, bude Jana Wudy. Paní Wudy se již dlouhou dobu zabývá výrobou skleněných korálků vinutých perel. Měla už jako mladé děvče velice ráda sklo a výrobky ze skla. Přes pískování ornamentů na sklo se postupně dostala k výrobě skleněných perel, které v minulosti patřily k typickým šumavským výrobkům. Používaly se jako korálky do růženců a říkalo se jim pateříky," popsal Hais.
Na výstavě budou moci návštěvníci obdivovat i výtvory Jiřího Kozla, který má známou sklářskou huť ve Vimperku. Své výrobky rovněž představí Jiří Jirman z Kašperských Hor, který od roku 1990 provozuje malou brusírnu skla.
Některé exponáty si na výstavě budou rovněž k zakoupení. Návštěvníci si produkt vyberou a po ukončení výstavy si výrobek zaplatí a budou si ho moci odnést.
Dům dějin je nyní otevřen od úterý do pátku vždy od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin, v sobotu a neděli pak od 13 do 17 hodin. Od začátku října bude Dům dějin ve zmíněné pracovní dny zavírat už v 15 hodin a soboty a neděle budou pouze na objednávku.