Čtyřmi uskupeními muzikantů, které zpěváky a tanečníky folklorního souboru doprovázejí při vystoupeních, se může nově pochlubit Chodský soubor Mrákov.

„Už nejsme nejmladší dudáckou muzikou v Mrákově,“ uvedl Deníku kapelník donedávna ´nejčerstvější´ kapely Bulácí Daniel Dřímal.

Nejstarší je Mrákovská dudácká muzika, která doprovází od roku 1978 Chodský soubor Mrákov a vede ji jeho otec Vlastimil Dřímal. Po ní vznikla Mladá dudácká muzika v čele s kapelníkem Jiřím Kupilíkem.

„Dudácká muzika Bulácí doprovázela od roku 1999 do současné doby dětský soubor Mráček, který vede Marie Johánková. A právě nyní vznikla dudácká kapela nová,“ dodal Dřímal ml.

Zatím ještě není jasné, jak se nová ´muzika´ bude jmenovat. Proč ji založili?

„Muzikanti, kteří Mráček nyní doprovázejí, odrůstají a nemají čas. Jsou totiž na vysokých školách a konzervatořích,“ vysvětluje.

Členy formující se nové dudácké kapely jsou Michal Švec (Es klarinet), Lukáš Forst (B klarinet), Martin Císler, Marek Minárik, Matěj Šlajs (všichni dudy) a Eliška Budková (housle), sestra dudáka Marka Budky.

„Basista zatím chybí. Místní jsou pouze Forst a Císler, ostatní jsou přespolní. Mladým muzikantům je od 10 do 13 let a poprvé budou určitě vystupovat na letošní Mrákovské hyjtě, možná ale i dříve. Po Bulácích tato nová dudácká muzika převezme žezlo a bude doprovázet vystoupení dětí z Mráčku. Noty pro ni píše učitel Základní umělecké školy Domažlice Josef Kuneš. Mráček má v místní škole každé pondělí zkoušku a po něm pak také nová kapela,“ připojil podrobnosti kapelník Buláků.

Není mu líto, že už Bulácí nebudou nejmladší mrákovskou kapelou?

„Ani náhodou! Přejeme mladým muzikantům hodně hudebních radostí a jsme rádi, že dudácká muzika na Chodsku má další nadějné pokračovatele,“ odpověděl Deníku kapelník Buláků.