Vedle domácích – „dospělého“ souboru Mrákov s dudáckou muzikou a dětského Mráčku se tradičně představují soubory Haltravan z Klenčí a Domažlická dudácká muzika z Domažlic. Do Mrákova rád zavítá i známý dudák Jiří Sauer s dcerami. Stejně tak se každým rokem představí někdo z hostů. Hyjta je oblíbeným cílem souborů ze sousedního Bavorska, což je vítaná příležitost pro diváka, který může porovnat prvky tradiční lidové kultury sousedních, relativně podobných, přesto v některých ohledech stále ještě značně vzdálených regionů.

Návštěvník má příležitost na chvíli opustit hektické Domažlice a vychutnat si klidnou atmosféru historické chodské vsi. Hyjta v Mrákově je mimo jiné také příležitostí pro domácí soubory, kteří mohou představit nový program anebo naopak „oprášit“ něco už dlouho neprezentovaného, což ocení pamětníci z řad bývalých členů mrákovského souboru, kteří se před lety sami aktivně podíleli na pořádání hyjty. Příležitostí je i představení některých méně známých písní, avšak sebraných přímo v Mrákově nebo ve Starém Klíčově Ludvíkem Kubou, který se na Chodsku pohyboval počátkem 90. let 19. století. Tyto písně, upravené kapelníkem mrákovské muziky pro současné složení dudácké muziky (původní zápisy počítají jen s tzv. malou selskou muzikou), nejsou možná tak líbivé a podbízivé, ale dokáží zaujmout svoji originalitou.

Do Mrákova přijala pozvání i PhDr. Marie Majtánová – Korandová, která díky svým kořenům (babička pocházela ze Stráže) má vřelý vztah k Chodsku, a která po nedávném představení úspěšných chodských „Pročpohádek“ krátce představí novou knihu věnovanou našemu regionu s názvem „Všerubský doktor se vrací“, která popisuje život dnes téměř zapomenutého lékaře Leopolda Weissela ze Všerub, jenž jako první zpracoval téma chodské rebelie vedené J. S. Kozinou. A pokud jsme u osobností, které jsou symbolem chodské lidové kultury, ať už po linii literární, vědecké anebo prostě obyčejných lidí „v terénu“, jež mají velký podíl na tom, že Chodsko dodnes aktivně žije téměř tradičním folklorem, nelze opomenout jednu důležitou záležitost. Tou je veřejné blahopřání zakladateli mrákovského souboru Janu Hoffmannovi, který se v těchto dnech dožívá významného životního jubilea.

A novinky? Novinkou už dávno není přemístění akce do sportovního areálu, kde návštěvníci i účinkující mají důstojné zázemí nebo doprava návštěvníků autobusem z Domažlic a zpět. Letos se podařilo díky vstřícnému postoji obce opravit lavičky a návštěvník bude moci poprvé ocenit program bez vstupného, tedy zcela zdarma.