Zárukou, že se diváci zasmějí, je určitě také jméno režiséra Antonína Procházky. O překlad se postaral Alexander Jerie a inscenaci, kterou zhlédne Horšovský Týn, nastudovala Agentura Harlekýn v Praze jako českou premiéru. Dana Morávková hraje Clémence, Jan Čenský ztvárňuje jejího manžela Gasparda, jejich syna Lucase ztělesňuje František Skopal či Robert Hájek a v roli jeho ženy Manon se střídají Dominika Býmová s Ivanou Korolovou.

„Gaspard a Clémence jsou ještě relativně mladí senioři s velmi slušným důchodem. Žijí v krásném bytě a až na občasné drobné půtky, které jsou pouze výrazem jejich temperamentu, je všechno, jak má být. Jejich syn Lucas se oženil s krásnou Manon a mají spolu malého syna Roberta, kterého rodiče čas od času hlídají,“ přibližují tvůrci inscenace situaci, do které vstupuje divák. Ale hned dodávají: „To vše jen do dne, kdy před rodiči dojde mezi Lucasem a Manon k prudké hádce. Manon má totiž milence a odjíždí s ním na dovolenou.“

Labutí rodinka.
Labuťáka srazil vlak, kterému se postavil, vdovu nyní auto na dálnici

„Hra Mlčeti zlato byla krásná, už když jsme si ji poprvé přečetli,“ řekla o komedii Dana Morávková. Její herecký partner Jan Čenský zdůraznil, že se publikum skutečně pobaví, ale připojil: „Dnes už není mnoho důvodů, proč by se lidé mohli zasmát.“ V komedii Mlčeti zlato je těch důvodů naštěstí dost.

V Horšovském Týně hru uvádí městské kulturní zařízení. Předprodej vstupenek zajišťuje regionální infocentrum na náměstí Republiky 11 nebo je možné využít prodeje on-line na www.kinohorsovskytyn.cz.