O tom k jaké příležitosti se jaký kroj nosil, nám objasnila Marie Kopecká z Luženic, která je nejen ráda nosí, ale také je umí ušít.

Chodský kroj nosili ženy, děti a muži. Popište nám součást mužského chodského kroje. byl také rozdělen na všední a sváteční?
Muži nosí vyšívanou bílou košili, přes kterou se obléká ručně vyšívaná vesta z tmavěmodrého dyftýnu. Žluté kalhoty ke kolenům, zvané praštěnky, bílé bavlněné punčochy a černé polobotky. Praštěnky jsou na boku zdobené zlatými knoflíky. K vestě patří na hlavu čapka, které se dodnes říká vydrovka. Ta byla původně z pravé vydří kožešiny. Dnes je nahrazena kožešinou umělou.

Rozlišoval se mužský kroj od chlapeckého?
Chlapci chodili převážně ve vestě a muži nosili kabáty, ke kterým patří černý široký klobouk zdobený od středu černou stuhou. Světlý dlouhý kabát zvaný šerkovák byl všednější oproti tmavěmodrému, který nosil třeba i ženich.

Jak je to s ženskými chodskými kroji?
Jiné kroje nosily vdané ženy, jiné děvčata a malá děvčátka. Rozděleny byly na sváteční a všední.

Popište nám slavnostní kroj. Při jaké příležitosti se oblékal?
Sváteční kroj si ženy a dívky oblékaly na svatby, poutě a jiné slavnosti. Základem jsou velké rukávce, varhánková sukně z vlněného sukna, která má vyšívaný lajblík. Pod sukni patří plátěná spodnička zdobená štikováním. Přes ramena kašmírový, nebo brokátový šátek, přepásaný v pase, přes fjertuch, širokým pantlem. Šátek se na prsou spíná ozdobným špendlíkem. K tomuto slavnostnímu kroji se nosí těžká zástěra z brokátu, ale bez zdobení. Hlavu zdobí černý vyšívaný šátek, pod který se do vlasů zapichuje kostěný hřeben, aby šátek držel tvar.

Jak se tedy rozlišilo, je–li žena vdaná či svobodná?
Tento slavnostní kroj mohou nosit jak vdané ženy, tak i svododná děvčata. Pouze vdané ženy mohly zvolit ještě jednu variantu a tou byl kožíšek ke kterému patří na hlavu světlý šátek, kterému se říká plena. K oběma variantám svátečního kroje se oblékají červené punčochy a dříve ženy nosily vyšívané bůtky. Ty jsou dnes už opravdu vzácností.

Nosila děvčata slavnostní kroj i na pouhé tancovačky?
Na tancovačky se oblékala děvčata většinou do lehčí varianty, protože nešlo o tak slavnostní událost. Nosily se skládané sukně atlasky, delenkové či kašmírové. Když byla sukně celá červená, říkalo se jí praporková. K těmto sukním, které měly vyšívaná záda a průramky, se nosily plátěné, červenou mašličkou zdobené rukávečky. Přes sukni se uvázala zástěra zdobená kraječkou. Na nohách červené punčochy a černé střevíce. K této variantě, která je dnes nejrozšířenější, chodily dívky prostovlasé.


Říkáte, že dívky chodily prostovlasé, proč nenosily věneček, který je také součástí chodského kroje?
Věneček nosily ke stejnému oblečení hlavně mladší dívky, tak do patnácti let. Byl zdoben kytičkami, zrcátky a vzadu svázán červenou mašlí. Pro batolata (děvčátka) se vyšívaly čepečky. Ty byly zdobené spirálkami, penízky a po stranách řasenými mašličkami. Základem pro čepeček byl těžký brokát. Malí chlapci se oblékali stejně jako muži.


Jak vypadal všední ženský kroj?
Všední kroje byly také svátečnější a obyčejné. Rozlišovaly se materálem, z kterého byly ušity a doplňky. Dodnes můžeme potkat babičky v jubce a sukni z kartounu či delenu s obyčejnou plátěnou zdobenou zástěrou a šátkem na hlavě. To je obyčejný všední kroj. Svátečnější varianta byla ušita z kašmíru a zdobila ji těžká krajkami zdobená zástěra.

Jaké barvy sukní a jubek jsou pro chodský kroj typické?
Základem je červená barva. Sukně a jubky mají různé potisky, ať už jde o kytičky nebo třeba srdíčka. Zástěry jsou také ze světlejších podkladů s květinovými vzory, mohou být i jednobarevné.

Nosily se červené kroje celý rok nebo byly výjimky?
Tmavé kroje se oblékaly a dodnes ještě oblékají v době smutku a v době postní. Jsou tmavěmodré nebo černé. Nosí se pouze varianta s jubkou.

O krojích toho víte hodně a umíte je i ušít. Kdo vás to naučil?
Naučila jsem to to prakticky sama. Donutila mě k tomu nouze.Maminka chodila v kroji celý život. Protože nebyly k dostání, rozpáraly jsme jubku a sukni, udělaly střih, podle něhož jsem začala kroje šít i pro ostatní.

Co je na zhotovení kroje nejtěžší?
Na dámském kroji je nejnáročnější naskládat faldíčky na sukni. Mužský kroj je celkově náročnější a pracnější, hlavně ve výšivkách. Všechny vzory se vyšívají ručně.

Mají lidé o kroje zájem?
Zájem stoupá hlavně u mladých lidí. Nastala doba, kdy se do nich opět rádi oblékají. Nejvíce jich ušiji právě kolem Chodských slavností a chodských bálů.