Alane, proč zrovna Kabát?
Je to hudba, která je nám v kapele všem blízká. Do kapely jsem vybral muzikanty, kteří k této hudbě mají vztah a kteří ji milují. Generačně jsme na ní v podstatě vyrostli.

To znamená, že člen kapely musí být „kabátník"?
Vůbec ne, člen kapely musí být hlavně výborný rockový muzikant, s citem pro tento žánr. A musí být pohodový člověk, jinak nemá smysl to dělat.

Každý z kapely hrál, nebo hraje i jinde. Jak jste se vlastně dali dohromady?
Nosná myšlenka byla udělat dobrý revival Kabátu. Cílem je nezapadnout mezi desítkami revivalových kapel. Musí to být hlavně muzikální, každý z nás přinese do jednotlivých písniček část svého muzikantského umu, každý hraje jinak, má jiné cítění, snažit se hrát jak originál je nesmysl. Originál je jen jeden, udělat přesnou kopii vlastně ani nejde a je to dobře. Mnohem důležitější je, aby nás i posluchače bavilo to, co děláme.

O originál Kabátu se říká, že ta hudba není složitá, že hrají tři tvrdé akordy a je to…
To tak je, Kabát není složitá hudba, ale neplatí, že průměrní muzikanti budou Kabát hrát skvěle, protože to ještě zvládnou. Ne, to určitě ne. To může tvrdit jen někdo, kdo hudbu nedělá. Hrát cokoli, dechovku, swing, big beat, jde dělat jen s lidmi, kteří mají to správné cítění pro daný styl a jsou hudebně vyzrálí. Takoví, kteří umí hudbu přenést na podium. Existuje i složitější hudba, ale udělat i tu takzvaně jednodušší tak, aby to nebyla, jak se říká, šmíra, není snadné. Ostatně každý si to může zkusit. Když člověk dělá vlastní tvorbu, a my v kapele ji všichni děláme, tak tam není srovnání. Člověk si napíše muziku na tělo a zazpívá si ji, jak cítí. A na kapelách, které dělají vlastní tvorbu, je to dobře vidět. Jakmile začnou hrát převzatou věc, jsou méně uvěřitelné.

Dá se vaší hudbou živit? Proč ji děláte?
Nedá. Bez toho, že by nás někdo dotoval, ne. A smyslem není se hudbou živit. Smyslem je bavit lidi, bavit sám sebe.

Kdy se můžeme těšit na první koncert na Domažlicku?
Pro nás zásadní koncert bude 7. května v MKS Domažlice. Zahrajeme spolu s kapelou Lucie revival. Pro mě osobně je to jistý vzor jak to dělat, aby kapela měla smysl.

Kolik času jste strávili ve zkušebně? Je pravda, že jsi na kapelu ve zkušebně tvrdý?
Od poloviny ledna. Každá kapela by měla mít nějakého hudebního režiséra, který ví jak má co znít. Podobně fungují i velká koncertní tělesa. Tam také nejsou nedůležitější jednotliví hráči, ale dirigent. Ten musí vědět co po hráčích chtít. Je pravda, že mnohdy bývá nenáviděný. Musí to být pedant, musí být trochu stratég, politik a mít jasnou vizi kam dojít . U nás v kapele je to na bázi kamarádství, neděláme to jako povolání, ale i tak musíme všichni odevzdat výkon, který je bratelný. A tomu se musíme přizpůsobit.

Jsi po měsících ve zkušebně spokojený, nebo je stále co zlepšovat?
Ještě dlouho bude. Spousta věcí se dá ve zkušebně udělat, ale spousta věcí ne. Kapela se stmelí a takzvaně usadí na koncertu. A to ne na jednom, nebo na deseti. Nějakou dobu bude trvat, než bude znít jako jedno tělo a bude umět předávat radost a energii publiku a zároveň ji zpět čerpat.

Na co se nejvíce těšíš?
Mě vždycky bavilo hrát, hraju dlouho a nikdy mě to bavit nepřestalo. A v kapele mám stejné lidi, pro které je muzika ohromný koníček, bez kterého neumí žít, a dělají ho sakra dobře. Hraní na podiu a pro lidi pod ním, to je to, proč to děláme.