„Tak jdeme dovnitř," prohlásila před radnicí vedoucí tanečníků, jež vede neuvěřitelných 40 let. Marie Glötzerová si v té chvíli myslela, že na radnici byli pozváni starostou města Miroslavem Machem hlavně její svěřenci ze skupiny Avanti, kteří na tanečním mistrovství České republiky mládeže v Chrudimi letos vybojovali titul nejvyšší – jsou mistři republiky v plesových formacích.

Vše bylo trochu jinak

Dívky a mladí muži připravili pro slavnostní chvíle vlastní scénář a do poslední chvíle před svojí vedoucí tajili, že v obřadní síni nebudou jen oni. Na čestné místo v první řadě ji do zaplněné obřadní síně dovedla její pravá ruka – tanečník Jan Trefanec.

Z jejích očí bylo možné číst překvapení i velkou radost, neboť v první řadě spolu s ní usedli mistři republiky, za nimi mládí skupiny Avanti a další místa k sezení i stání obsadili i někdejší členové skupiny, rodiče tanečníků. Chybět nemohla ředitelka SOU Domažlice, kde Avanti trénují, Zdeňka Buršíková, ani jejich sponzor Jiří Macháček s manželkou. Marie Glötzerová neměla čas na cokoli se zeptat, natož něco namítat, neboť v tu chvíli byli přítomní vyzváni k povstání a za zvuku slavnostních fanfár vešel starosta Domažlic.

„Všechny vás vítám v obřadní síni radnice. Chci vám poděkovat za vzornou reprezentaci města Domažlice, neboť nemáme v našem městě mnoho mistrů republiky. Vážíme si všech, kteří ve svém volném čase aktivně dělají to, co je pro okrasu a zábavu nás všech; věnují se mládeži, práci s mladou generací, to je to, co máme velmi rádi. Říkáme všem, že je to proto, neboť nechceme, aby generace mladých občanů trávila čas s alkoholem, požíváním drog a podobnými aktivitami," řekl v úvodu svého projevu starosta Miroslav Mach.

Zmínil, že skupina Avanti je sledována od prvních krůčků. Vyzval mistry ČR, aby se svou vedoucí předstoupili, a předal jim květinu a se slovy: „Abyste věděli, odkud pocházíte…", publikaci Jindřicha Jindřicha Chodský slovník.

| Video: Youtube

Počátky Avanti sahají hluboko do minulosti

Další slovo patřilo ženě, která před 40 lety začala na domažlickém učilišti nacvičovat se skupinou učňů tzv. výrazové tance, což byl vlastně prvopočátek dnešní taneční skupiny Avanti, již zdobí titul mistrů republiky. „Všichni, co to prožili, jsou si vědomí, že to není zadarmo. Nejsou to jen tréninky hopsa sem a hopsa tam, ale že to je tvrdá práce, že se ´potí krev´ a dnes je to velice náročný sport. Také se uvažovalo o jeho zařazení do olympijských her . Je to práce nekonečná, každodenní," konstatovala Glötzerová.

„Ti, co zde sedí, vědí, že to jsou také tréninky s dalšími významnými tanečníky. Jezdil sem Zdeněk Rezler a pomohl nám nacvičit tuto sestavu, abychom byli tam, kde jsme dneska. Na druhé straně musím říci, že to byla velká pomoc, ale oni (ukázala na tanečníky) museli ´dřít´. Byly to pátky, soboty, neděle – tancování, tancování, tancování. Myslím, že nikdo nelituje času, který obětoval tomuto sportu, a výsledek se nakonec dostavil. Byl to na mistrovství republiky nádherný comeback po osmi letech. Bylo to tak něco úžasného, že bych to přála každému zažít," dodávala se slzami v očích vedoucí Avanti a poděkovala tanečníkům i Městu Domažlice, které jim věnovalo sponzorský dar na kostýmy, v nichž se Avanti stali mistry.

„Podnikatel, když se mu daří, má možnost směřovat peníze tak, aby se mu ´kšeft´ zpátky vracel. I když se mi v případě Avanti ´kšeft´ zpátky nevrací, mám obrovský a krásný pocit z toho, že lidi, do kterých jsem něco investoval, se stali mistry republiky," uvedl mj. sponzor Jiří Macháček z Postřekova.

| Video: Youtube

Poděkování Marii Glötzerové

„Vítám vás všechny, kteří jste dnes dorazili, protože si myslím, že podobná sešlost se ještě nikdy nekonala. Chtěl bych vám poděkovat nejenom za podporu Avanti, ale i za to, že jste byli jeho členové. My jsme mohli čerpat inspiraci nejen od Zdeňka Rezlera, ale i od vás, od starších. Děkuji panu starostovi i panu Macháčkovi za podporu a poděkovat chci i rodičům, kteří jsou zde nebo doma," uvedl tanečník Avanti Jan Trefanec předtím, než spustil připravený film z historie taneční skupiny.

Při jeho produkci se tanečníci bez rozdílu věku skvěle bavili. „Jste člověk, který nás drží pohromadě. Vždy, když něco potřebujeme, jste tady pro nás. Připravili jsme si pro vás nejen tohle video, celou sešlost, ale také něco na památku," oznámil Trefanec.

Avanti věnovalo M. Glötzerové samo sebe – obrovský obraz složený z fotografií z tanečních vystoupení.

| Video: Youtube

Následoval přípitek a posléze zahrnuli přítomní M. Glötzerovou spoustu květin a dárků, jež ani v náruči neudržela.

„Děkujeme vám za to, kam jste nás nasměrovala morálně, za vaši péči o nás, bylo to neuvěřitelné, moc děkuju," prohlásila při předávání dárečku někdejší tanečnice Věra Strádalová.

„Určitě jsme se díky vám posunuli se sebevědomím, a to nejen při tancování, ale i v životě," doplnil Václav Vachulka předtím, než předal obrovskou kytici.

„Jsem tu ze všeho zmatená, ale dobře zmatená. Tohle jsem opravdu nečekala. Tolik lidí! Moc mě potěšilo, že přišli ´staří´ členové Avanti, to byla bomba. Byla jsem unešená, to mi doslova vyrazilo dech!" sdělila na závěr Deníku své pocity Marie Glötzerová.