Divadlo bylo vášní dvaasedmdesátiletého ochotníka Václava Kuneše už od mládí a horšovskotýnský soubor vedl více než čtyřicet let. Před několika lety převzal i jedno z nejvyšších ocenění, které může ochotník získat – Zlatého Harlekýna.

Funkce ve vedení souboru se rozhodl vzdát kvůli zdravotním důvodům. Pro dýchací obtíže tedy omezí hraní i režii, stále se však hodlá zúčastňovat dění v souboru. „Byla mi přiznána funkce emeritního vedoucího, abych zastupoval náš soubor u Svazu českých divadelních ochotníků, jelikož jsem členem oblastního výboru," vysvětlil Kuneš.

„Popravdě mi ani není líto, že se pozice vedoucího vzdávám. Naopak se mi docela ulevilo," říká ochotník. „Kdybych měl skládat funkci s představou, že náš soubor nefunguje a nemá perspektivu do budoucna, bylo by to těžké. Ale máme v řadách mladé lidi, profesionála, který se souborem pracuje, a paní Žáková, která byla zvolena vedoucí, se věnuje režii už několik let a neustále si doplňuje znalosti, takže obavy o budoucnost našeho souboru nemám," prohlašuje.

„Je to určitě velká zodpovědnost," říká ke své nové funkci Žáková. „Snažím se i režírovat a k tomu nyní ještě přibyly povinnosti jako shánění štací, vyplňování přihlášek a obecně více papírování a organizačních věcí. Lidé se na mě obracejí a já bych měla vědět o tom, co se děje," dodává. Připomíná ale, že spoustu věcí řeší soubor kolektivně. „Rozhodně nemohu říct, že bych měla všechno 'na hrbu' jenom já. Každý má určité zkušenosti a vždy si navzájem vypomůžeme," dodává k téměř dvacetičlennému horšovskotýnskému souboru.

Nová vedoucí nastiňuje, že by soubor chtěl letos se svými představeními více cestovat. V současné době drží horšovskotýnští ochotníci ve svém repertoáru tři divadelní kusy – absurdní frašku Ať žije Bouchon, veselohru se zpěvy Šanghaj a komedii o vysloužilých prostitutkách nazvanou Nejstarší řemeslo, se kterou se nyní chystají na divadelní přehlídku do Horažďovic.

„Budeme ale samozřejmě připravovat i další věcí, v současné době hledám něco nového, co bychom mohli společně nastudovat. Ale najít vyhovující hru není vůbec jednoduché. Odhaduji, že bychom mohli něco nového představit na podzim," uvažuje Žáková. „Máme mezi sebou nyní i mladé lidi, kteří ještě moc nehráli, a novinkou je například i to, že pro ně jednou měsíčně pořádáme semináře, na nichž zkoušíme různé scénky a etudy, trénujeme hlasový projev a podobně," dodala.