Po v minulosti sehraném představení Na Vánoce hyjtu u Chmelů připravil Spolek Jiřího Bittnera hru, již nazvali Robota.

„Už uplynul nějaký čas od našeho prvního představení, takže vznikl nápad připravit nové. Říkal jsem si, že by nebylo špatné něco vymyslet. Chtěl jsem při tom zároveň využít kostým drába, který jsme měli vypůjčený z Postřekova – kde sloužil tamnímu souboru v programu Postřekovský vobrázky – už při minulém jarmarku," říká ke vzniku představení Josef Johánek s tím, že dráb byl stěžejní postava, od níž se odvíjely další.

Milavečtí děj povídky, již budou hrát, přenesli do doby třicetileté války na Chodsku.

„V té době, po bitvě na Bílé hoře, začíná silná rekatolizace. Chodové dostali nové pány, Lamingery z Albenreut᠆hu, u moci je Wolf Vilém – otec ´Lomikara´, který nechal popravit Kozinu," popisuje režisér představení.

Co se týče herců, sáhli Milavečtí do osvědčených zdrojů a povolali ochotníky, kteří měli zkušenosti z minulého představení. „Většina z těch, kteří budou v sobotu hrát, se objevila na Vánoce u Chmelů, ale máme ve hře i nové tváře," pokračuje Johánek.

Bylo těžké dát herce dohromady? „Přemlouvat jsem je vůbec nemusel, povídka se jim líbí a hraní je baví. V roli drába se představí Jakub Královec," odpovídá Johánek.

Bylo těžké dotyčného přesvědčit, aby přijal roli postavy veskrze negativní? „Nebylo. Drába už dělal na minulém jarmarku a dozvěděl se, že Špillar, když drába na obraze Robota maloval, nikdo mu nechtěl stát modelem. Nakonec to dopadlo tak, že dráb dostal – co jsem tak od Postřekovských slyšel – obličej obecního blázna. Když k nám loni na jarmark Postřekovští přijeli, dělali si z Kuby legraci, že je obecní blázen, takže když jsem mu říkal, co ho letos čeká, přijal to v legraci a zdá se mi, že se na to vyloženě těší," popisuje režisér.

Dodává, že povídku napsal sám, ale se scénářem mu pomáhali další tři lidé – Anna Váchalová, Nikol Duffková a Jan Hampl. „Měli chytré připomínky, neboť viděli věci, co já ne. Dal jsem jim za pravdu, což určitě přispělo k zlepšení úrovně představení," zakončil povídání o nové hře Milavečských Johánek.

NA VÁNOCE HYJTU U CHMELŮ. Snímek z předešlé hry milavečských ochotníků.