Postřekov – Bez dovolené se v následujících dnech neobejdou skalní Postřekovští, které čeká každoroční masopustní maraton.

Ten znamená pro ty, kteří ho chtějí bezezbytku absolvovat, skutečně obrovskou zátěž, a to hned z několika pohledů – co se týče taneční výdrže, nevyspání i konzumace nejrůznějších jídel a nápojů.

Páteční masopustní dění se soustřeďuje na Sezpívanou. Koná se ve starobylé hospůdce U Hadamů, jež je v sousedství postřekovské kaple sv. Jakuba. Právě tam je třeba vyladit hlásky děvčat s hlasy legrůtů (rekrutů), aby při nedělním Kytičkovém průvodu zněly co nejlépe.

Občas mívají Postřekovští potíž pro průvod potřebný počet mládenců ve věku odvedenců vůbec sehnat, ani s děvčaty to není jednoznačné. Na vině je jednak nižší porodnost a pak také absence odvodů a základní vojenské služby. A tak se občas musí sáhnout pro mladé přes humna.

Po úžasném, barevnými chodskými kroji nádherně rozzářeném Kytičkovém průvodu, jenž dostal název od kytic, které legrůtům děvčata připnula na klopu, se koná Kytičková zábava. Ta v historii pro mladé dvojice sloužila k rozloučení před odchodem mladého muže na vojnu, často na spoustu let.

Těžko říci, která masopustní zábava je v Postřekově nejveselejší – každá má své kouzlo. Účastnice pondělního Babského bálu nezůstávají o nic pozadu za rozpustilými sobotními maškarami, nehledě už vůbec na to, že tanec na stole není v Postřekově žádnou výjimečností. Naopak – je přímo žádán! A neinformovaný příchozí nedokáže pochopit, kde se v postřekovských babách, zejména těch dříve narozených, bere o masopustu tolik energie.

Postřekovský masopust pak vrcholí v úterý před Popeleční středou, prvním dnem půstu, který připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. V ten den se vydá dlouhatánský průvod masek i krojovaných na dlouhou cestu obcí od tělocvičny TJ Sokol Postřekov.

A v nejznámější obci Horního Chodska mívají rok co rok maškary opravdu rozmanité. V průvodu, v jehož čele jdou děvčata s housličkami – je možné zaznamenat i vrcholné české či světové politiky. Úkolem chodských mládenců doprovázených děvčaty je pronést přes obec až na fotbalové hřiště figurínu Masopusta.

Již přes půl století v Postřekově figurína po vyřknutí ortelu soudcem končí na šibenici. Je to trest za prohřešky všech Postřekovských v předchozím roce.

„Huž je konec masopustu, bájo, huž je konec muziky, koupíme si růženeček, bureme se modliti," zazpívají si na hřišti u šibenice Postřekovští, než se vydají o masopustním úterý truchlit k muzice coby pozůstalí.

Masopust 2016 v Postřekově

■ Pátek 5. února: V hospodě U Hadamů se koná od 20 hodin Sezpívaná na ´Kytičkovou´.

■ Sobota 6. února: V sále hotelu U Nádraží zahraje na Maškarním bále od 20 hodin Hája Tečka band.

■ Neděle 7. února: Krojovaný průvod vyjde od hospody U Hadamů v 16 hodin a vydá se k sálu hotelu U Nádraží, při kterém i následné Kytičkové zábavě zahraje Hájenka.

■ Pondělí 8. února: V sále U Nádraží se koná tradiční Babský bál, vyhrávat bude Dupalka.

■ Úterý 9. února: Masopustní průvod se vydá v 16 hodin za doprovodu dechové hudby Hájenka od tělocvičny TJ Sokol Postřekov na fotbalové hřiště. Tam dojde na odsouzení a následně i popravu Masopusta. Pozůstalí se poté přesunou do sálu hotelu U Nádraží, kde budou truchlit u muziky.