Velmi náročnou a starou technikou zvanou enkaustika vytváří svá díla Marie Mužíková ze Kdyně.

„Enkaustika je znovuobjevená antická technika malování horkým voskem, který je nanášen enkaustickou žehličkou na papír,“ uvedla Marie Mužíková.

A právě toto umění přišly obdivovat desítky lidí do sálu Muzea příhraničí ve Kdyni, kde se konala ve středu večer slavnostní vernisáž, která zahájila tuto unikátní výstavu.

„Práci Marie Mužíkové znám a mám ji velmi ráda. Zúčastnila jsem se už jedné její výstavy. Je velice šikovná a navíc tvoří a dílnu má ve Všepadlech, kam jezdím na chalupu. Její obrazy jsou jemné a velice hezké, proto jsem si objednala jeden do bytu,“ řekla jedna z mnoha účastníků vernisáže Marie Buršíková.

Součástí vernisáže byl i křest kalendáře, jehož kmotry se stali starosta Kdyně Jan Löffelmann, místostarosta Domažlic Pavel Wolf a ředitelka domažlického gymnázia Jana Štenglová.

Marie Mužíková se věnuje výtvarné práci od roku 1992 a svoji tvorbu představila již na několika samostatných výstavách v regionu.

Inspiraci pro svoji tvorbu získává v přírodě, ale její obrazy zachycují i zvláštní momenty.

„Inspirací pro mé obrazy je i zvláštní souhra náhod, která ve mně něco vyvolá. Namalovat to však vždycky nejde, protože enkaustika není malování štětcem. Nejvíce se prodávají obrazy, do kterých dám energii a sílu. Lidé to pak z nich cítí a vždy si takový vyberou,“ vysvětluje Mužíková.

Nezanedbatelnou výsečí práce Marie Mužíkové je pořádání vzdělávacích kurzů, ve který se jako lektorka dělí o své zkušenosti s enkaustikou nejen s dospělými, ale hlavně s dětmi základních škol domažlického regionu.

O tvorbu Marie Mužíkové projevují zájem také galerie.

Její příští výstava bude uvedena začátkem května v prostorách kláštera v Chotěšově.